IKARIE.net3...2...1Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

1997/30 Conů jako naseto

Letos došlo k poměrně neobvyklému jevu. Tři cony se totiž sešly tak, že na sebe plynule navazovaly. A tak jsme my cestovatelé a dobrodruzi mohli využít neobyčejně příznivého nahlučení akcí a vypravit se na etapový závod, který plynule přešel v pretek.

Avalcon

Na letošním Avalconu se sjelo docela dost návštěvníků. Pořadatelé neslibovali žádného zahraničního hosta a svému slovu dostáli. A tak bylo dost času na přednášky našich celebrit i méně známých odvážlivců, kteří měli k dispozici dostatek prostoru na rozumně malé rozloze. Vše bylo při ruce, takže účastníci nemuseli zoufale pobíhat po dlouhých tratích, pokud chtěli stihnout vše, co si předsevzali.
Příjemným doplňkem programu byly také filmy promítané po dobu conu v městském kině. V pátek večer běželo 12 opic a v sobotu večer Dračí srdce.

Tatracon

I letošní Tatracon nalezl útočiště v podhůří slovenských velehor. Počasí bylo ještě natolik přívětivé, že se dalo nejen vyrážet na túry do Slovenského raje, ale i pořádat oblíbené večerní vatry. Čestným hostem té poslední -- čtvrteční -- byl ruský spisovatel Kir Bulyčev, který přijel na Parcon v předstihu, aby měl čas na prohlídku Bratislavy a Košic.

Parcon - Casscon

Letošní Parcon se po nějakém čase přesunul zase na východ od řeky Moravy, což se mimo jiné projevilo i na nižší účasti fanů. Ve srovnání s akcemi pořádanými v Ústí nad Labem dorazila tak zhruba čtvrtina účastníků. Organizátoři sháněli několik zahraničních hostů, nakonec se jim podařilo získar Kira Bulyčeva (který letos zavítá také na národní con do sousedního Polska), takže jeho fanoušci si s ním nejen mohli pobesedovat a nechat podepsat nějakou tu knihu, ale mohli shlédnout i jeden animovaný film, který přivezl sám autor (tudíž byla velká příležitost opět si po čase procvičit ruštinu) a který vyprávěl jedno z Alenčiných dobrodružství.
Za zmínku také stojí prostory konání akce. Parcon se totiž odehrával v městském divadle, takže atmosféra byla dosti vznešená. Divadlo zřejmě prošlo nedávno rekontrukcí, protože jeho prostory zářily novotou a (pro Parcon) nezvyklou noblesou. Videomaniaci měli k dispozici velmi kvalitní širokoúhlý systém s patřičnými parametry zvuku, takže dojem kina byl téměř dokonalý.
I ve Spišské Nové Vsi bylo vše důležité nedaleko centra hlavního dění, takže nebylo třeba nasazovat sedmimílové boty, pokud jste si chtěli odskočit třeba na oběd či jen tak do hospody.

Jiří T. Pelech