IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

STIGMATA
Ježíš si to udělal sám

Všeobecně se ví, že J. Kristus byl pěkně líné lemro. Nejde ani tak o to, se jakékoliv poctivé práce štítil a radši se potloukal s bandou hipísáků a dělal bugr v kostelech a vymlacoval pokladničky, nejde ani tak o to, že byl líný se mýt, takže si i známé prase Pilát Pontský po dotyku s ním muselo mýt ruce, nejde ani tak o to, že když dostal vybrat "buďto budeš hrabat listí okolo jeruzalémské výpadovky jako ostatní houmelesáci nebo tě pověsíme na kříž", vybral si tak, jak si vybral, ne, o tohle všechno tady nejde. Jde o to, že se nedokázal dokopat ani k tomu, aby své učení, které lidem tlačil do hlav, hodil na papír. Místo toho se jenom vymlouval ("napíšu to až zejtra, dneska se nesmí pracovat, dneska je - éééé - šábes") a jevil snahu všechno hodit na své poskoky (kteří ovšem měli své vlastní zájmy - Jidáš brousil po starožnictvích a sháněl nové kousky do své sbírky stříbra a Šimon a Matouš jezdili na Riviéru). Jaký mistr, takoví učedníci. A podle toho ty evangelia taky vypadají.

Ovšem nejnovější archeologické průzkumy ukázaly, že všechno bylo trochu jinak. Ježíš ve skutečnosti nebyl takový lenoch, jak se vědci donedávna domnívali, naopak byl to pilňouš čilouš, makačenko, workoholik, rtuťovitý neposeda, kutil Tim, stachanovec náboženství a vůbec fest dříč, protože to vlastní evangelium přece jenom napsal. Našlo se a nejlepší vatikánští překladatelé na něm začali makat, aby ho mohla církev slavnostně odtajnit a hodit masám. Ovšem pak se něco stalo. Přeložili první větu, to se stalo. A Kristus hned v té první větě - poněkud netakticky, pravda - napadl hned samotný princip existnce jakékoliv církve. A to se vatikánským bossům nelíbilo. Takže se rozhodli, že evangelium uloží do těch nejzastrčenějších sejfů a překladatelskou jednotku rozpráší. Jeden z nich se ale nedal. Byl to nezmar. Zdrhnul do Mexika a pokračoval v překladání. Pak se mu stala ta nešťastná příhoda, že umřel přirozenou smrtí. Ale on se nedal. Byl to nezmar. Posednul jednu pittsburghskou kadeřnici (Patricia Arquettová - Pravdivá romance, Hi-Lo Country), co náhodou dostala jeho růženec, a začal jejím prostřednictvím chrlit na svět Ježíšovo evangelium. A zřejmě aby zaujal, začala být tato činnost doprovázna vesele krvavými stigmaty na těle dotyčné vládkyně šamponu, nůžek a střihacího strojku s břitem číslo čtyři. Povedlo se mu to. Zaujal. A do Pittsburghu přijíždí vatikánský specialista na demaskování falešných zázraků, otec Andrew Kiernan (Gabriel Byrne - Millerova křižovatka, Obvyklí podezřelí, Satan v nedávném Konci světa), aby to rozlouskl. V té chvíli samozřejmě ještě netuší, že jeho (už tak poměrně vlažná) víra a loajalita k nadřízeným se zakrátko dostanou pod buchar nadcházejících událostí. Takže v momentě, kdy se tak stane, je z toho krapet vyplesklý. Těžko se mu divit.

A těžko se divit divákovi, když se mu Stigmata nebudou páčit. Nevznesu ani slovo proti obsazení, protože dovnitř hrající Byrne je tradičně skvělý a nevadí ani to, že Arquettová hraje dívku cca o deset let mladší než na kolik vypadá. Nebudu mít námitek proti námětu, který vyvolal mezi katolickými nadšenci ve Spojených státech vlnu protestů (i když je fakt, že je dokáže vytočit úplně cokoliv - viz jejich reakce na novou, poměrně nevinnou komedii Kevina Smithe Dogma). Dokonce i hlasitě pochválím režii Ruperta Wainwrighta, který se tentokrát vykašlal na bezzubě komediální krotkost svého předchozího Milionového šeku a rozpomněl se na to, že býval velice slušný videoklipař. Svou hrst hnoje tentokrát kydnu po scénáři, který se sice pokoušel o variaci na exorcistické snímky, ve skutečnosti ale svou neujasněností a rozplizlostí a nedostatkem opravdu úderných nápadů zůstal daleko za filmy, jako je třeba starý Vymítač ďábla, na které zřejmě chtěl navázat. Takže jediným opravdu výrazným kladem tohoto filmu je, že upozornil akční producenty na Wainwrightovu existenci. To jméno si zapamatujte, protože jednou to možná bude režisérská hvězda typu Michaela Baye. A až se tak stane, tak si vzpomeňte - já jsem to říkal.

STIGMATA, USA 1999. Režie: Rupert Wainwright. Hrají: Gabriel Byrne, Patricia Arquettová.

Štěpán Kopřiva