IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

DOGMA
"Víte, jak se dělá Svatý Barman?"

"Nebojoval jsem ve válce mezi Nebem a Peklem, protože nejsem voják, ale umělec," prohlašuje démon Azrael a drží celou skupinu v šachu svým rychlokropícím automatem.
"Ne, Elvis byl umělec," odporuje mu Serendipity. "A taky šel na vojnu, když musel narukovat do Německa. A právě proto je Elvis Král a ty ubožák."

Tenhle dialog se odehraje krátce poté, co si Azrael dá jednoho Svatého Barmana, a krátce předtím, než ho Tichý Bob sejme posvěcenou golfovou holí. To je předtím, než padlí andělé Bartleby a Loki rozpoutají masakr před znovuvysvěceným kostelem v New Jersey, ale potom, co Hlas Boží sdělí Bethany, že je pokrevně příbuzná s Ježíšem Kristem. To je potom, co Loki a Bartleby vystřílí management telátka Moobyho, ale předtím než Bethany zabije toho starého pána, aby osvobodila Boha z jeho pasti. Což je potom, co se ze záchodové mísy vynoří démon uplácaný z hoven. Ale předtím, než Bartlebymu exploduje hlava. Pokud máte teď pocit, že film Dogma je nějaký zmatený, tak nemáte pravdu. Pokud máte pocit, že film Dogma by mohl být dost zajímavý, tak pravdu máte. Ten samý pocit měli třeba i v Americe katoličtí věřící. Ti měli dokonce pocit, že film Dogma je tak zajímavý, že by neměl být nasazen do kin a taky proto demonstrovali a vyvíjeli nátlak na distribuční společnost Miramax. A je fakt, že Miramaxáci si Dogma tak dlouho přehazovali jako horký tuřín (film byl dokončen už v roce 1998, od té doby ležel ve studiu), že ho nakonec radši prodali jiné distribučce, která neměla tak v kalhotech. A přitom tahle story o dvou padlých andělích, kteří se chtějí vrátit domů a je jim jedno, že vedlejším efektem bude zničení celého lidstva, vůbec nejde nějak zavile církvi po krku, jako to dělají třeba Stigmata. Je to v podstatě nevinná lehká konverzační komedie, až na to, že je tak trochu heretická. Tak trochu dost.

Když se filmového režiséra a scenáristy (Podvodníci z New Jersey, Flákači, Zoufalec) a comicsového libretisty (Daredevil 1-8) Kevina Smithe ptali, koho by obsadil do nového Supermana (ke kterému napsal scénář), kdyby měl neomezenou moc, vybral si takhle: Superman - Ben Affleck, Lois Laneová - Linda Fiorentinová, Braniac - Jason Lee, Jimmy Olsen - Jason Mewes. "A jaké plyne ponaučení z toho, že jsem obsadil hlavně své kamarády?" ptá se Kevin Smith v závěru. "Dávejte si bacha, abych byl váš kamarád, sakra!" Co se týče Smithova posledního snímku Dogma, tak to vypadá takhle: Andělé Bartleby a Loki - Ben Affleck a Matt Damon (ještě předtím, než dostali Oscara, hráli Smithovi ve Flákačích a Zoufalci), Kristova praneteř Bethany - Linda Fiorentinová (Ďábelská svůdkyně, Muži v černém), Azrael - Jason Lee (Flákači, Zoufalec, Nepřítel státu), Jay - Jason Mewes (všechny Smithovy filmy), Tichý Bob - Kevin Smith osobně, no a to jsem se ještě nezmínil o Brianu O´Halloranovi, který hraje v každém filmu Kevina Smithe postavu s příjmením Hicks, ale má pokaždé jiné křestní jméno (v Podvodnících v New Jersey to byl Dante Hicks, ve Flákačích Glenn Hicks, tady zase Grant Hicks) nebo o Jeffu Andersonovi či Waltu Flanaganovi. Smithovi kamarádi (kteří kromě toho, že jsou jeho kamarádi také sakra dobře hrají, zvláště Fiorentinová a Affleck, ale i výkon neherce Mewese je jako obvykle šílený) jsou doplněni dalšími borci: Alanem Rickmanem jako Hlasem Božím, Salmou Hayekovou jako múzou, Chrisem Rockem jako třináctým apoštolem Rufusem a Alanis Morissettovou jako Bohem. Impozantní obsazení a skvěle napsaný scénář tvoří hlavní motor, který snímek táhne i ve chvíli, kdy Smith jako režisér tápe. Opět jednou prostě vybublal film, ze kterého se budou citovat hlášky ještě celé roky, stejně jako třeba z Flákačů nebo, když skočíme úplně někam jinam, z Posledního skauta. Ano, Dogma je rozhodně hodně zábavná a nápady nabušená komedie. A to tvrdím přesto, že ti chytřejší mezi vámi mě už stejně dávno odhalili a poznali, že to stejně dělám jenom proto, abych byl Smithův kamarád a abych, kdyby se ten Superman náhodou opravdu začal točit, dostal aspoň roli Krypta, Supermanova psa s červenou pláštěnkou. (Každý jiný vtipný recenzent by teď tuto recenzi zakončil slovem "haf", což neudělám. Nejsem dement.)

DOGMA, USA 1999. Režie: Kevin Smith. Hrají: Ben Affleck, Matt Damon.

Štěpán Kopřiva