IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

ÚTĚK Z L. A.

Nestor SF filmu John Carpenter tentokrát vyměnil zakrvácenou řeznickou zástěru, ve které točil své oblíbené jatkózní horory typu Halloweenu, Věci či Christine, za kožený kabát a rychlopalný automat a vrhl se přímo na pokračování svého úspěšného akčního hitu Útěk z New Yorku. Ti, kteří tento ponurý kulťák viděli na videu, se mohou dlouze dohadovat jestli Útěk z L. A. není spíš remake než sequel. Protože Carpenter položil svůj první Útěk na prosvětlovací stůl a s malými - ale zato promyšlenými - odchylkami ho prostě obkreslil.
Děj je totožný, funkce postav v příběhu jsou totožné a i hrdina je totožný. Naprosto. Ano, Plissken is back! Jednooký tvrďák - opět v podání přesného Kurta Russella - vymáhající si oslovení Snake, se za těch šestnáct let, co jsme ho neviděli nijak nezměnil - to jest nevyměkl. Nihilistický individualista, který sere na všechno a na všechny, se opět vrhá do akce, tentokrát ne aby vymlátil neprodyšně uzavřený New York, ale aby vymlátil neprodyšně uzavřené Los Angeles.
Prostředí zdevastované kalifornské metropole poskytlo Carpenterovi hromadu záminek k fórkům na účet východního způsobu života - takže se Plissken setká s mechanickým žralokem z Čelistí ze zábavního parku Universal, pokecá si s posledním surfařem světa (Peter Fonda paroduje svou image věčného hippíka - stejně jako v Lásce a kalibru 45) čekajícím na svou velkou vlnu, je napaden gangem vraždícího plastického chirurga (maskou k nepoznání znetvořený Bruce Campbell), aby ve finále uspořádal závěrečný shotdown na půdě bývalého Disneylandu ("Ta francouzská pobočka je stáhla ke dnu"). I jinak Carpenter zůstal věrný svému cynickému, lehce morbidnímu pohledu na svět (Starman a Vzpomínka neviditelného muže se nepočítají, to natočil jenom pro prachy), který přebíjí i některá slabá místa (hlavně triky made in Buena Vista chvílemi dřou). I když je možné tomuhle filmu - spolu s Ondřejem Neffem - vyčítat přílišnou uvolněnost a obětování seriózní SF na oltář přímočaré zábavy. A kdo by to tak dělal, bude mít úplnou pravdu - rezignace na jakákoliv poselství a přetnutí kotevních lan s naší realitou je průvodním znakem většiny filmů posledních let (nemlaťte nám o hlavy těch Dvanáct opic, to je výjimka), které si blbnou ve svém vlastním Movielandu a na naše problémy a budoucí vývoj zvysoka kašlou. I když v podstatě můžete Útěku z L. A. vyčítat cokoliv - od neoriginality přes příliš střídmou režii až po scenáristickou machu. Ale co mu vyčítat rozhodně nemůžete, je nedostatek zábavnosti a atmosféry. A kromě toho - dívat se na tu starou dobrou vykouřenou svini Snakea Plisskena, jak šlukuje ze svého cigára s černým tabákem a přitom drtí pod podrážkou celou naší civilizaci, je skvělý pocit.

ESCAPE FROM L. A., USA 1996. Režie: John Carpenter. Hrají: Kurt Russell, Stacy Keach, Steve Buscemi, Bruce Campbell, Valeria Golinová, Pam Grierová, Peter Fonda.

Jiří Pavlovský, Štěpán Kopřiva