IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

CONAN JE NESMRTELNÝ

Obálka Když jsem minule zrecenzoval Poutníkovského Conana - Studnu Ghůlů od Leonarda Medka, vezmu to z jedné vody načisto Conanem a Nesmrtelným Richarda D. Evanse. Za tímto podezřele znějícím jménem se ukrývá Vlado Ríša, šéfredaktor (papírové) Ikarie. Původně tento pseudonym sdružoval autorskou dvojici V. Ríša - E. Hauserová, a přestože EH emigrovala k boji za práva žen (zdržím se vtipných poznámek), tak osamělý VR ho stále používá. Protože jsem ovšem nečetl Conany, kteří vyšli ze stejného poče v edici Golem Ríša a na druhou stranu jsem přečetl povídku Dračí vejce, která od Vlada Ríši vyšla v Ikarii a byla naprosto a tak neuvěřitelně děsná, že se ještě dnes v noci probouzím hrůzou a křičím: né, vejce né - měl jsem z knihy Conan a Nesmrtelný křeče v žaludku. Ale všechny tyhle gurmánské extempore jsem si mohl v pohodě ušetřit. Je vidět, že Egon Čierny Conana miluje a nedopustí, aby ho někdo prznil svou zkroucenou pařátou.

Conan a Nesmrtelný začíná obviněním Conana Damirským králem. Nejenže Conan prý připravil o panenství dceru dvorního mága Jukuna, který se těší královské vážnosti, ale že toutéž jinak bohulibou službou poctil královskou dceru. Conan (v duchu) přispustil, že si, coby Damirský generál, trochu zadefloroval, ale na zmíněné potomky neměl zase tak dlouhé prsty. A tak to zcela nezaslouženě schytá. Ne však od krále, ale právě od mága Jukuna, o němž se mimo jiné dozví, že je nesmrtelný. A taky dost nebezpečný. Samozřejmě každá nesmrtelnost má svůj háček, a tak Conanovi nezbývá, než se vydat na cestu, aby vyhmátl pověstné Kostějovo vejce (uááá) a rozflákal ho na kousíčky. Kdo si myslí, že se mu to nepovede, tak ho vítám z hibernace do našich časů.

VR vystavil celkem hutnou cestovatelskou heroic-fantasy. Zahřívací kolečko si Conan odbude v labyrintu smrti, což je velmi pěkná akční rozpinkávačka, ale po pěti stránkách s dost průhlednou pointou a potom už to jede. Tedy Conan (spolu s Jukunovou dcerou, která potvrdila křivé obvinění) vyjíždí na cestu. Je pravda, že v tomhle případě nejde o text typu Dračí pukavec, ale o standardní profesionální práci, bohužel však musím přiznat, že VR vystavil Conanovo putování dost monotóním způsobem - vždy na deset stránek akce přijde půlstránka oddychu. V tom vězí asi největší slabina knihy. Tomuto románu totiž chybí jasná románová stavba, i když určitá torza se tady objeví (především tolik oblíbený filmový trik: záporák neumírá napoprvé). Pouze se jede, resp. bojuje, popojede, bojuje, popojede,... Nic víc, nic míň.

Kdo tedy od Conana neočekává nějaké větší výkony (nemyslím filosofické úvahy, životní moudra, smršť vtipů o New Canadians nebo citové výlevy - to asi nikdo), než bušení mečem, utínání sekerou, údery pěstí či kopání do hnědek v balení klasického, nijak výjimečného ale ani nijak neodpuzujícího střihu, nemůže být zklamán.

A teď zase o těch vejcích...

Richard D. Evans - Conan a Nesmrtelný, vyd. nakl. United Fans a.s. ve spolupráci s KJV v edici Poutník, Praha 1996, obálka Luis Royo, náklad neuveden, 233 stran, 76,- Kč.

David HorákRM