IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

VELKÝ CONAN

Obálka Tak Leonard Medek dostal konečně Cenu Akademie za román. Sice jsem to libušil (podle "vidím cenu nejvyšší, kterou Medek dostane") už prvnímu Medkovu Conanovi - Studna ghůlů, ale jak se zdá, za Conana se prostě ceny nedávají, i když se Studnou byl LM alespoň nominován. A mám takovou obavu, že ani za Conana a Velkou hru nic Medek nedostane. A ne, že by to bylo zase až tak špatné.

Příběh se odehrává za dob, kdy Conan už se stal králem Aquilonským a jeho syn Conn má nějakých 22 let. Hlavním rozhýbávačem děje jsou však dva mágové Vastjárama a Liu T´Cung, kteří si dělají zálusk na vládu nad světem. Jsou dva a jsou nenasytní, jak to s takýmito pány, kteří chtějí vládnout světu v literární i filmové tvorbě bývá, a tak se nad partičkou šachů dohodnou, že si o vládu dají partičku ještě jednu, a to pořádnou, se skutečnými lidmi. Vastjárama - ten méně záporný - aby nalákal trochu se zdráhajícího se Liua k přijetí sázky, navíc dodá, že on si vybere pouze dvě figury, a jednou z nich je právě Conan. Superšachy, alias Velká hra, jsou rozehrány a Conan se už na straně 23 pouští do prvního boje. Samozřejmě, že se ke slovu (a vlastním událostem a bojům) dostanou i další postavy jako logicky Conn, dále cech zlodějů, různí snovači piklí, záhadní cizinci, skupinky jiných záhadných cizinců, přívrženci Setovi, a taktéž nějaké ty magické a mýtické potvory, které je potřeba rozsekat na padrť, aby příběh měl tu správnou conanovskou šťávu.

Co mne nejvíc na románu potěšilo bylo, že se nejedná o chodící fantasy, protože se celý příběh odehrává pouze v hlavním městě Aquilonie - Tarantii. Sice Conan musí projít spoustu lokací jako podzemními chodbami, různými paláci ve městě, špinavými uličkami v pochybných čtvrtích a tak dále, ale zaručuji vám, že popisy putování z místa na místo nezabírají ani náhodou čtvrtinu knihy, jak je tomu v jiných fantasy románech chodicího charakteru. Přes tyto zaručeně pozitivní vklady do románu, k nimž samozřejmě řadím tu akci na straně 23 a hoďhodovody rozehrávku s přistoupením na Velkou hru dvou mágů, mi výsledný koktejl zase tak výborný nepřišel. Asi nejvíc mne zamrzelo, že po úvodních Conanových sekanicích a tahanicích o svůj život se na dalších cca 100 stránkách dlouho žádná pořádná bitka neodehraje. Ono i to bych dokázal omluvit (i když proč tam nějakou akční polízanici nevrazit, zvlášť pokud se jedná o Conana, že?), protože Leonard Medek zrovna v této pasáži zabydluje román spoustou dalších postav, které trochu mění optiku náhledu na možný výsledek Velké hry, především v neprospěch Conana a celé jeho rodiny. Za těmito postavami nejenže LM umě skryl možný útok "zlejšího" mága T´Cunga, ale zadělal si na všelijaké zvraty během samotného bojování, jelikož některé z postav mají spíše přízemní snahy - hlavně co se týká moci, peněz a vlády nad Aquilonií. Tohle všechno si Medek parádně přichystal a už jsem se těšil, jak to v závěru pěkně zašmodrchá, skloubí a zapeklití, aby to potom Conan se šarmem sobě vlastním zase mohl pěkně rozšmodrchávat, odklubovat a odpeklitit. Teda, ne že by mi to Medek nepředvedl, ale nějak po Studně ghůlů jsem toho od něj chtěl mnohem víc. Očekával jsem větší řežbu, i když tam souboje a bitvy jsou, očekával jsem větší škatule batule s postavami, přestože tam postavy vyrábějí docela zajímavé zvraty v ději a určitě jsem očekával daleko mohutnější finále. Možná by stačilo, kdyby finále natáhl na nějakých padesát stran i s happyendem, samotný boj při finále by vzhledem ke spoustě zainteresovaných postav rozdělil tak do třetin s dvěma krátkými přestávkami na zvraty a přeskupení sil a závěrečný, nejtužší boj nechal na duu Conan-Conn vs mágové. Pak bych tady asi pobrukoval mnohem spokojeněji. No ale nestalo se.

Prostě, Leonard Medek odvedl svou klasickou precizní práci založenou na nerušivém a klidném vyprávěcím stylu a profesionálním zpracováním příběhu s několika málo vychytávkami, ale nějak jsem u něj - akademika - toho všeho předpokládal v daleko hutnější míře. V tomhle směru mne tak trochu román Conan a Velká hra zklamal. A přesto dodám, že je to dobrá kniha.

Leonard Medek - Conan a Velká hra, vyd. Klub Julese Vernea, Praha 2000, obálka Jan Patrik Krásný, 254 stran, náklad neuveden, cena 148,- Kč.

David Horák RM