IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

O stříbřitělesklý halmochron

Stříbřitělesklý halmochron - 9. ročník

Tak a máme za sebou další ročník literární soutěže, již devátý, O stříbřitělesklý halmochron, který jsme opět pořádali ve spolupráci s Knihovnou města Plzeň. Během uplynulého roku se pilní čtenáři Ikárie jistě dozvěděli, jak to vlastně s halmochronem bylo a vlastně nebylo. Ale díky panu Kajdošovi za něj, protože soutěž O stříbřitělesklý časostroj to nezní vůbec libě.

Soutěže se zúčastnilo celkem 18 autorů, z toho 6 dívek, kteří porotu obšťastnili 28 povídkami. Někteří autoři nepochopili, že se nám jedná především o SCI-FI povídky, a proto nedosáhli výraznější umístění. Doporučuji p.Mlezivovi a dalším jiné soutěže - např. v Chotěboři či v Ústí. Pár autorů nám zaslalo povídky, které neuspěli v CKČ, to nám vcelku nevadí, ale pokud nám někdo pošle povídku, s kterou soutěžil loni, tak bohužel. Kvalita povídek byla jak je zvykem velmi kolísavá. Ne sice až tak strašná, jak prohlašuje jeden z porotců :"Kdo nečetl Halmochron, neví, co je špatná sci-fi. Už nikdy nebudu nadávat na úroveň CKČ!" Četl jsem obojí a v CKČ bylo pouze víc dobrých povídek. (Uvidíme, jestli některá z těch, která neuspěla v CKČ letos, se neobjeví příští rok u nás.)

Pořadí vidíte níže, a tak k jednotlivým povídkám. Petr Bitzan nás opět zahrnul spoustou stránek. Jeho povídky nejsou špatné, ale citelné zkrácení by jim jen prospělo. To je důvod, proč jsme zařadili pouze první z nich. Joe pánů Kříže a Geigera je celkem slušná povídka, které možná chybí trošku lepší zpracování. Hříčka slečny Konířové Není nad prevenci by možná také přežila mírné zkrácení. Trochu je mi líto povídky Zdeňka Kočího - Jak se dělají legendy, ale porotci se mírně neshodli. Skřet Jindřicha Mlezivy nesplňoval požadavky soutěže, proto to umístění, ale v jiné soutěži a po mírném přepracování... Jazykově nejkvalitnější povídka Jany Rečkové doplatila na nepřehlednost děje. Pižbule slečny Růžičkové má několik závažných chyb - světelné roky jsou délková míra, jak je možné slyšet na Měsíci atd. Povídka pana Chrastiny je jen na dokreslení úrovně některých povídek CKČ.

9. ročník je šťastně za námi. Doufáme, že nám přispěvatelé zůstanou věrni, a že i porotci si příští rok přečtou povídky již 10. - jubilejního - ročníku soutěže O stříbřitělesklý halmochron.

Váš Dáreček

Pořadí 9. ročníku literární soutěže O stříbřitělesklý halmochron

pořadí autor(ka) titul bodů
1. Bitzan Petr Hvězdy nás příjmou 170
2. Bitzan Petr Osmá expedice 120
3. Kříž Patrik & Geiger Jiří Joe 85
4. Konířová Marta K. Není nad prevenci 84
5. Kočí Zdeněk Jak se dělají legendy 72
6. Konířová Marta K. Za hranici 64
7. Mleziva Jindřich Skřet 55
8. Rečková Jana Sklepy na konci světa 49
9. Pinl Libor Rozchod 47
Růžičková Zuzana Pižbule 47
11. Drdáčková Eva To 40
Chrastina Vladimír Noc druhého poznání 40
Juránek Fox Jiří Předběhni čas, kamaráde 40
Mleziva Jindřich Nájemník 40
15. Vágenknecht Václav Krysař 37
16. Mleziva Jindřich Tajemství zlaté jehly 36
17. Kodaj Ján UM-8 - technical manual 27
18. Mleziva Jindřich Peklo 24
19. Kodaj Ján Pár nešťastných náhod 22
20. Bukačová Zuzana Trojúhelník smrti 20
21. Krejčí Jaroslav Hon na ďábla 12
Mleziva Jindřich Zpívej se mnou píseň noci 12
23. Bukačová Zuzana Smíření 10
Pouska Martin A. Borský Park 10
25. Juránek Fox Jiří Vyhnanec z planety Xyrk 0
Kadlecová Marie Věřte, nevěřte 0
Mleziva Jindřich Létání 0
Pouska Martin Nová země 0

Pro IKARII.net připravil Dáreček