IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

Deflační fiasko

V červnu jsem se zde poprvé zmiňoval o vynálezu profesora Vincenta Nakumy, který vešel do dějin pod mnoha názvy, ovšem nejvíce se rozšířilo slovo "deflátor". Nakumovo zařízení dokázalo smrštit jakýkoli hmotný objekt, ať živý nebo neživý, a znovu ho navrátit do původního rozměru.

Přirozeně, že o vynález se živě zajímali vojáci, bez ohledu na to, že boje o zákaz této nové technologie dosud trvaly. O tom jsme se zmínili v červencovém pokračování seriálu. Ukázalo se totiž, že deflatovat a inflatovat lze i na dálku, takže výbušninou se mohlo stát prakticky cokoli. Přemýšliví duchové ze "skunčích dílen" zbrojního průmyslu záhy objevili další možnosti a bylo na generálech, aby pro ně našli strategické uplatnění.

Přirozeně že první, v podstatě primitivní použití inflátoru, se týkalo ničení těžké bojové techniky. Na tankové střelnici v Novém Mexiku poprvé předvedli deflaci tanku. Před zraky vysokých vojenských i civilních papalášů se tank smrštil do rozměru krabičky od sirek.

"Je váš," pravil vedoucí projektu a s úsměvem podal nejvyššímu papalášovi pistoli. Ten pečlivě zamířil, vystřelil, oproti očekávání se trefil - a odražená střela bzikla a zasáhla do nohy jednoho - naštěstí snadno nahraditelného - podsekretáře kterési podkomise. Deflatovaný tank měl samozřejmě stejnou odolnost vůči ručním zbraním jako tank v původní velikosti! Horší bylo, že zmenšený tank se vzápětí začal propadat do země, neboť celá jeho obrovská váha se soustředila na malý, doslova několikacentimetrový prostor. Deflatovaný tank se propadl do země a jakmile byl znovu inflatován, drtil horninu kolem sebe a tavil ji a doslova vrůstal do země - to se ukázalo už onoho dne, kdy došlo k "deflačnímu fiasku". Ovšem ještě stejného dne došlo k pokusu inflatovat tank ještě PŘED deflací: před očima vzrušených vojáků tank narůstal do obrovitých rozměrů, a když nabyl objemu letadlové lodi, vznesl se do vzduchu jako balón!

Nastaly dny horečné činnosti. Prezident Spojených států dostal na stůl k podpisu návrh zákazu dalšího pokračování projektu Sněhurka a sedm trpaslíků - a ve chvíli, kdy kladl hrot pera k povrchu papíru, před jeho stolem v Oválném pokoji Bílého domu inflatoval ministr obrany se skupinou vysokých důstojníků armády, letectva, loďstva a kosmických vojsk - byla to demonstrace, jak účinný dokáže být deflátor v moderním boji.

Vznikaly plány útočných operací vedených vzduchem i po mořském dnu. V konstrukčních kancelářích se pracovalo na obrněné vozbě, schopné po deflaci postupovat útrobami země. Úspěchy byly úžasné, ovšem zrodily se i strašné hrozby. Zasvěcení lidé za tichých nocí naslouchali šramotům v obavě, že se myšími chodbami blíží deflatované úderné jednotky protivníka. Deflatovaní tajní agenti byli objeveni v konzervách s hovězím masem, byli nalezeni zabaleni do ruliček toaletního papíru na palubách mezikontinentálních letounů - a nikdo nebyl na pochybách, že tito agenti byli objeveni pouhou náhodou a že na jednoho odhaleného jich vězí v jiných konzervách a jiných ruličkách desítky, možná stovky dalších.

Po půl roce dostal prezident Spojených států tajnou zprávu o tom, že zmizely všechny vývojové týmy zabývající se deflační výzbrojí. Nejen v zemi pruhů a hvězd - na celém světě. Obdobné problémy totiž měly všechny a řešily je stejně: deflatovaly se a zmizely kdesi v útrobách země, kde pokračují mezi žížalami a ponravami v usilovné práci. Je zcela na místě říci: budiž jim země lehká.

Ondřej Neff