IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

Zloděj snů

Kodaňský případ zapsal ojedinělou kapitolu do dějin vědy. Na sklonku roku 2003 přerostla vzájemná řevnivost členů týmu Ústavu pro pokročilé výzkumy do nenávisti, již završil doktor Bjorn čtyřnásobnou vraždou.

Na otázku, proč se dopustil tak strašného činu, odpověděl:

"Boží dítě si zaslouží jen jednoho otce."

Novináři se ho zeptali, zda se neobává trestu.

"Možná strávím zbytek života ve vězení. Bude postaveno z mramoru a jeho mříže budou zlaté."

Nešlo o nic menšího, než o monitorování snů. Poté, co jeho kolegové byli mrtvi, mohl jen Bjorn vysvětlovat podstatu věci. V bdělém stavu je naše psychika podobna běžci s koulí na noze.. Náš skutečný život se odehrává ve stavu zvaném spánek. Je občas nutno spánek přerušit, aby se organismus nasytil a aby mohlo dojít k reprodukci - Bjorn své postuláty vztahoval na celou živočišnou říši. Jsme soustředěni na bdělý stav - ovšem neprávem. Je to něco podobného, jako kdybychom se zajímali o "život" automobilu pouze v okamžicích, kdy u pumpy čerpá benzín.

"Vše podstatné se rozvíjí ve snu," tvrdil Bjorn. Veškerá lidská vynalézavost čerpá ze snů - a to, co bylo objeveno, vynalezeno, stvořeno - bylo ve skutečnosti odcizeno ze snů.

Bjornův monitorovací přístroj (i zde platí, že dějiny píší vítězové - přestože monitor vynalezlo pět mužů a čtyři z nich Bjorn zavraždil, aparatura byla pojmenována po tom z nich, který přežil) převede "vykrádání snů" na průmyslovou bázi. Už žádné vynalézání! Na světě vyroste síť monitorovacích stanic. Lidé do nich budou chodit spát za honorář, stanou se z nich profesionální spáči. V tichu noci se bude monitor probírat jejich sny. Výkonné počítače budou porovnávat sny s obsahem databází a na každou novou myšlenku upozorní obsluhu. Nové nápady budou okamžitě přenášeny specializovaným týmům, které se postarají o jejich rozvinutí, zpracování a v další fázi o realizaci.

Bjorn byl odsouzen na doživotí za obzvlášť zavrženíhodnou vraždu. Jeden jeho sen se ovšem splnil - našlo se dost firem ochotných zainvestovat stavbu jeho vězení, takže bylo skutečně vybudováno z kararského mramoru z v oknech mělo mříže z osmnáctikarátového zlata. Personál byl rekrutován z krasavic vycvičených v karate a umění lásky. Amnesty International poprvé ve své historii protestovala proti nepřípustně mírnému zacházení s vězněm. Sponzoři však byli ochotni zainvestovat i Amnesty International a protesty záhy utichly.

Odborný svět s napětím očekával první výsledky.

Co to bude? Definitivně platná "teorie všeho"? Nekauzální fyzika, na niž se již dlouho netrpělivě čekalo? Projeví se skrytá kreativita v matematice nebo v umění? Budou Bjornovy monitorovací stanice chrlit matematické vzorce nebo sonety?

Dlouho se nic nedělo, jen pornografický průmysl byl oživen záplavou nových scénářů, zachycujících doposud nevídané deviace. V červnu 2006 se o novou senzaci postaral sám doktor Bjorn.

Na televizních obrazovkách se objevil v prostém vězeňském oděvu, vyhublý, zřejmě nevyspalý, se šedivou tváří.

"Ve snech není nic, co by stálo za fajfku tabáku..." prohlásil v exkluzivním rozhovoru s CNN. "Nic než banality. Chci zemřít. Prosím o vykonání trestu smrti."

Tak se svět dozvěděl plnou pravdu. Stanice zpracovaly patnáct miliónů snů. Nepodařilo se vykřesat nic, co by posunulo poznání o jedinou píď. Na Bjorna se brzy zapomnělo, byl převezen do státní věznice a jeho exkluzivní žalář koupila hotelová společnost Holiday Inn. Nová technologie zahynula dřív, než se ji kdokoli pokusil zakázat. Budiž jí země lehká. Amen.

Ondřej Neff