IKARIE.net3...2...1Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

Díl druhý

Jelikož od předchozího dílu už nám uplynul nějaký ten měsíc (přesněji celkem pět), podíváme se zase jednou po Pavučině, co se dá ještě dnes najít.

Na rozdíl od prvního dílu ode mě nečekejte žádné rozložité rozbory. Půjdeme prostě rovnou na věc a pro toto pokračování se zaměříme na nějaké ty knížky. Přesněji na možnost něco si v Internetu koupit.

Úplně na první místo se sluší dát Book Catalogues List na adrese http://www.zmall.com/bmm/books-faq/catalogues.html, který kromě toho, že je dost dlouhý, nabízí poměrně ucelený seznam všech možných knihkupectví včetně jejich adresy a odkazů do Internetu. Tady byste měli najít snad všechno, na co si vzpomenete. Ovšem pokud si chvíli počkáte, než se k vám ten celý mamutí seznam přenese.

Internetový krámek pod názvem ADDER'S CHOICE BOOKSTORE, který najdete na adrese http://AddersChoice.com/, je zorganizován jako klasický antikvariát určený spíše bibliofilům (přesněji milovníkům P. K. Dicka), kteří jsou ochotni vypláznout nějaký ten dolárek za zajímavou nebo těžko sehnatelnou knížku. Ceny jsou spíše vyšší, takže nic moc pro naši kapsu.

Jedním z nejrozsáhlejších knižních nákupních středisek je podle mého Future Fantasy Bookstore, který sídlí na poměrně zapamatovatelné adrese http://futfan.com. Tady si můžete nejen zjistit, co právě vychází nebo co se k vydání připravuje, ale také si všechno můžete objednat a koupit. Kromě klasických knížek v tvrdé i měkké vazbě můžete získat knihu s autorovým podpisem nebo nějaké to tričko s tématem své oblíbené knížky. Dodávají i do Evropy za poměrně lidové ceny.

Poněkud problematické se mi jeví členství v The Science Fiction Book Clubu (k zastižení na adrese http://www.sfbc.com, která se mi trošku plete). Kromě toho, že prozatím se členem může stát pouze občan USA, se dále musíte upsat nejméně na dva roky podobně jako to praktikuje u nás Knižní klub. Výhody členství jsou zdánlivě velké (zejméne díky různým slevám), avšak na druhou stranu si musíte zakoupit nejméně dvacet knih ročně, což je docela dost.

Amazon.com, kterou naleznete -- jak už určitě správně tušíte -- na adrese http://www.amazon.com, je údajně největší knižní prodejnou dostupnou v Internetu. Podle slov na vstupní stránce disponuje 2,5 miliony různých titulů knih, což je opravdu docela dost. Díky způsobu distribuce si zde mohou dovolit nasadit nižší ceny, takže kolem 400.000 titulů získáte se slevou 40%, všechny brožované knížky jsou levnější o 20% a vázané o 30%. Kromě vyhledávacího systému je k dispozici také adresářový přístup.

Pouze po USA dodává knížky další z knihkupectví -- Cobblestone Books, které najdete na lehce zapamatovatelné, ale špatně zapisovatelné adrese http://www.cobblestonebooks.com. Kdfyž už si zde nemůžete nic koupit, můžete se alespoň poohlédnout po titulech knížek, které vás zajímají. Nevím jak se to bude líbit vám, mě ale trochu vadilo grafické ztvárnění těchto stránek.

Marxovy knížky alias Marx Books najdete na adrese http://www.marxbooks.com. Nejde však o Kapitál ani Manifest, zde se jedná o trošku jinak fantastické knížky, které vám nabízí John N. Marx. Jako ve druhém případě, i zde jde spíš o nabídku pro sběratele a fajnšmekry, protože ceny nabízených knížek se pohybují v poněkud jiných rovinách než jsme zvyklí u nás.

Na závěr jsem si nechal nakladateltví Tom Doherty Associates, které naleznete na adrese http://www.tor.com. Jedná se o nakladateltví vydávající fantastické knížky pod značkou TOR. Kromě knižních plánů zde naleznete hojné množství odkazů na stránky konkurence. Tím pádem mi ušetřili práci, protože už nemusím psát, kde je k nalezení Del Rey, Spectra, nebo britský časopis Interzone, což sem už stejně nepatří...

No tak dobře, Interzone najdete na http://www.riviera.demon.co.uk/interzon.htm, ale moc se neradujte, stejně toho tam moc nemají.

Ve chvílích volna sesbíral jtp


Redaktor: Ivan Adamovič

E-mail: ikarie@ikarie.cz