IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

STAR TREK: PRVNÍ KONTAKT

Osmička není jako číslo nic moc. Chybí jí satanistický šarm šestky, není obklopena klikařským kultem sedmičky a dokonce se ani nerýmuje se slovem medvěd. Zato se rýmuje s "polib prdel kosům". Ale rýmovat s takovým sodomistickým veršíkem není nic, o co by takové slušné číslo mohlo stát. Tudíž jediným, co osmičku zachraňuje před naprostým opovržením a pohrdavými plivanci celého lidstva, je to, že označuje nový díl filmové odnože Star Treku.

Není mnoho filmových sérií, které mají tolik sil, aby se dostali až tak daleko. Jediný další maratónec, který nás v této chvíli napadá, je (samozřejmě kromě megalomanského Jamese Bonda) nezdolný hokejista Jason Vorhees, jenž na svých bedrech vleče sérii Pátků třináctého (osmička má podtitul Jason Takes Manhattan) - ale to je trochu jiný talíř cibulové polévky. Vraťme se k Star Treku. Poté, co v předešlém díle došlo k slavnostnímu předání kormidla Enterprise (pochopitelně pouze symbolickému, protože stávající Enterprise-E není ta, s níž brázdil hladinu vesmíru legendární kapitán Kirk), v osmičce to Nová generace rozjet bez jakéhokoliv supportu a naplno.

Stručně nastiňme děj: Kyborgové Borgové, dlouholetí nepřátelé Federace se vrátí do minulosti (do 21. století), aby zabránili Prvnímu kontaktu - prvnímu setkání lidí s mimozemskou civilizací, které položí základy Federace a celogalaktického blahobytu. Naštěstí je Borgům v patách Jean-Luc Picard se svým týmem a můžete vsadit svůj poslední emoční čip na to, že posádka Enterprise se neztratí v jakémkoliv čase (to jsme ostatně viděli už u jejich předchůdců ve čtvrtém díle). Hrdinové z můstku Enterprise musí řešit několik problémů najednou: přesvědčit vynálezce nadsvětelného pohonu, aby uskutečnil plánovaný let (a tak na sebe upozornil mimozemáky) a současně bojovat s Borgy, kteří postupně asimilují Enterprise a její posádku (mezi níž je i Data).

S čerstvou krví Nové generace jako by Star Trek dostal novou razanci. Neobrací se tentokrát jen k zasvěceným trekkistům, ale snaží se podchytit do svých ortodoxních SF tenat i ty, jímž dosud poetika dosud nejkultovnějšího SF seriálu všech dob nic neříkala. Tvůrci v tomto sympatickém úsilí neváhali ani použít zbraň, která dosud v arzenálu Star Treku nebyla - hororové prvky. Design Borgů prozrazuje jednoznačnou inspiraci dílém Velkého Mistra Gigera. Alice Kriegová (Sleepwalkers) v roli šéfBorgyně, která jako jediná vystupuje z anonymní technolidské masy, představuje ideální spojení sexuální živočišnosti s lepkavou monstrozitou barkerovských Cenobitů. Temně laděné momenty v nečekaně svižném tempu plynule přecházejí do romanticko-patetických scén, které jsou zase vyvažovány nezbytnou dávkou humoru a sebeironie. To vše je propjeno v dokonale kompaktní celek, jenž nenechá diváka upadnout do uspávajícího fotelu nudy a neustále ho překvapuje drobnými nápady a fórky, navěšenými na základním korpusu.

Také režijní forma (na filmovém plátně tímto snímkem debutoval Jonathan "komandér Riker" Frakes a dodržel tak zásadu "co startrekovský herec, to startrekovský režisér") odpovídá modernějšímu pojetí fenoménu ST: je rychlá, pružná a daleko kinetičtější než styl Frakesových předchůdců. Navíc je jako obvykle futrována solidním trikovým základem od ILM. Hereckou sestavu ani nemusíme vyjmenovávat - jsou tu prostě všichni (i včetně některých druhoplánových postav - jmenujme za ně Dwighta Schultze, známého jako "Howling Mad" Murdock z TV seriálu A-team) plus několik nových tváří - hlavně James Cromwell (farmář z Babea) coby samorostlý vynálezce Cochrane, který miluje peníze, tequillu a píseň Magic Carpet Ride (ve verzi od Steppenwolf).

Zkrátka a dobře, osmička Star Treku se opravdu povedla. Nejenže je to jednoznačný kasovní hit (vydělala víc než kdokoliv z jejich předchůdců), ale je to především po všech stránkách dobře udělaný film, který své diváky zasytí až po okraj hltanů. Je tedy jen otázka času, kdy se na filmová plátna přiřítí další díl a my budeme moci začít recenzi slovy "kdo bručí, je medvěd".

STAR TREK: FIRST CONTACT, USA 1996. Režie: Jonathan Frakes. Hrají: Patrick Stewart, Jonathan Frakes, Brent Spiner.

Jiří PavlovskýRM