IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

PRINC EGYPTSKÝ
Chůze minovým polem

Stačilo říct jeho název a lidi od Disneyho šedli strachy. Princ egyptský byla přes čtyři roky vyvíjená tajná zbraň, která měla definitivně odstřelit monopol Walta Disneyho v oblasti kreslených celovečeráků. Teď konečně nastal čas, aby vlajková loď animované sekce DreamWorksu vyplula a zaútočila. A u Disneyho si můžou oddechnout.

Problém Prince egyptského rozhodně není v technické stránce věci a vlastním provedení, to všechno je silně nadprůměrné a v pohodě to strčí kterýkoliv Disneyho produkt do sáčku. Jsou tu na plné pecky využité všechny možnosti, které kreslený film nabízí (monumentální záběry, davové scény), daleko víc než opatrný Disney používají dreamworkholici počítačovou animaci a 3D efekty, hudba je skvěle vznosná (skládal expert Zimmer -- Lví král), hvězdné dabingové obsazení (Kilmer, Fiennes, Pfeifferová, Glover, Short, Martin) hází prasata na všechny strany, až hrozí nebezpečí, že dostanete vepřem do hlavy.

Centrální trabl je ve výběru námětu a přístupu k němu. Zvolit si pro animák Mojžíšovu story je dost riskantní tah. To bylo jasné i tvůrcům a tak přistupovali k ději s maximální obezřetností, úctou a pietou a drželi se předlohy, jako by to bylo Písmo svaté. Teda vlastně...

No nic. Tyhle zábrany jim ovšem nedovolily do příběhu razantněji hrábnout a zformovat ho tak, aby měl náležité parametry pro kreslený celovečerák. Princ egyptský tak postrádá spád, švih, shození ve správnou chvíli, větší prostor pro tradiční komické figurky, atd. atd., prostě většinu toho, čím bodují disneyovky. Film tak ze všeho nejvíc připomíná opatrnou chůzi minovým polem předlohy. Se všemi úskalími (namátkou: mrtvé děti) se tvůrci sice vyrovnali, nic jim pod nohama nebouchlo, ale že byste si při tom nějak moc užili, to tedy ne. Zkrátka -- když jde o zábavnost, kam se hrabe Starý zákon na Disneyho! A vlastně nejen když jde o zábavnost.

PRINC EGYPTSKÝ, USA 1998. Režie: Brenda Chapman & Steve Hickner.

Štěpán Kopřiva