IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

POWER RANGERS: FILM

Stejně jako pravoměrný muslim musí po své smrti přejít s myslí čistou přes Es Sirát - most smrti, který je úzký jako ostří nabroušené šavle - a ani jednou nezakolísat, aby se nezřítil do věčných plamenů džehenny, jen ten filmový divák, který dokáže překonat devadesát pět minut Power Rangers: Film a vychutnat si každý neuvěřitelný záběr, má jistotu, že nikdy nezaváhá na své cestě za Mekkou konzumní zábavy a nespadne do hlubin, kde vládne pekelný Jarmusch, ďábelský Wenders a Klub filmového diváka.
Neuvěřitelný konglomerát Power Rangers slepený z japonského komiksu, amerického teenagerského seríálu, hongkongských kung-fu filmů a z padouchů s vizaží kreatur z ruské mytologie s infantilním dějem a vražedně stupidními dialogy přesahuje hranici vkusu do míst, kde se kýč stává vrcholnou estetickou formou. Středoškoláci navlečení do ostře barevných skafandrů, vykopávající z ulic Andělského háje gumové pobočníky zlovolného Ivana Slize (dabuje fenomenální Jan Přeučil) a měnící je v kaluže fialového rosolu, skýtají jeden z nejextrémnějších zážitků jaké nám může filmové plátno nabídnout. Tvůrci za masivního přispění triků čtvrté cenové skupiny přivedli do kin nejúspěšnější televizní seriál posledních let, který u dětí zvyšoval brutalitu o výborných třista procent. Ve filmu sice oproti TV zmizeli plastikové hory a lesíky z vlakové soupravy HO, ale zůstaly studiové krajiny a město svou krabicovitostí připomíná nezužitkované modely z poslední Godzilly. Ovšem toho si stejně nikdo nevšimne, protože všichni mají oči jen pro údernou gestikulaci hlavních hrdinů, důsledně převzatou z japonských sekvencí seriálu.
Takže si to shrňme, jak říká kapitán Exner. Power Rangers: Film hladce přebíjí slavné Želvy nindža a představují mezní mystickou zkušenost, před kterou je nutné absolvovat speciální trénink: shlédnout všech pět dílů Bláznivé mise v kuse, nevynechat ani jedny Nováky a každý večer hodinu bušit hlavou do zdi. Jestli to přežijete, můžete se hrdě postavit tváří v tvář Power Rangers, blaženě při nich hýkat a zběsile křepčit po prázdném sále kina při závěrečném songu robota Alfy Ayayayayayi.

MIGHTY MORPHIN POWER RANGERS: THE MOVIE, USA 1995. Režie: Bryan Spicer. Hrají: Paul Freeman a Power Rangers.

Jiří Pavlovský, Štěpán Kopřiva