To hlavní, co se v případě sequelu sluší udělat, je poměřit ho prvním dílem. Takže: Powers dvojka úspěšně maskuje už trochu vystříkanou originalitu (některé fóry z jedničky jsou sem přetaženy tak doslovně, až se to stává součástí powersovsky podivného stylu) vyšší kadencí gagů, sexuálních narážek a myersovsky vychytaných grimas a o něco větším odpichem, než měl předcházející snímek. Číslo dvě je tedy sice o něco slabší než jednička, ale v souhrnu do něj bylo napráskáno tolik humoru a zábavných situací, že nad nějakým tím procentem úbytku můžeme mávnout rukou.
Co se použitého druhu humoru týče - hlavní zbraní Austina Powerse jsou pubertální dvojsmysly (a jednosmysly) a popkulturní odkazy (s jejichž četností vedou nezvykle úspěšný souboj titulky montypythonovského překladatele Petra Palouše), fekální scénky (ta nejlepší přichází ve chvíli, kdy se Austin napije řídkých sraček Tlustého hajzla v domění, že je to káva - "Chutná trochu jako ořechy") a především Michael Myers. Bývalá hvězda Saturday Night Live a Wayneova světa je alfou a omegou celého filmu - bez něj by snímek prostě nefungoval. Jeho komediální projev často dominuje celým sekvencím - ať už jako Powers, Tlustý Hajzl nebo doktor Zloun, který se z vedlejší postavy stal regulérním druhým hlavním hrdinou filmu - a scénky jsou hustě pointovány jenom Myersovým gestem nebo výrazem. Možná to takhle napsaně zní řídce jako stolice Tlustého Hajzla, ale funguje to. Herecký ansámbl se skládá z týpků vyhrabaných z hollywoodského smeťáku (Michael York, Rob Lowe), herců, které bychom zde nečekali ani náhodou (Christiana Slatera a Carii Fisherovou z jedničky vystřídali Tim Robbins jako prezident Spojených států a Woody Harrelson jako "Woody"), a sexy kozatic (Grahamová, Kristen Johnstonová atd.), přičemž všichni mají jedinou funkci - nahrávat Myersovi.
Závěr? Zlaté pravidlo "žádná parodie na bondovky nebývá zábavnější než bondovky samy" zůstalo i teď neporušeno - protože Austin Powers: Špión, který mě vojel už dávno není parodie na bondovky. Z Bonda jí zůstal jen volný formální rámec, do kterého byly nabouchány všemožné a s tématem vůbec nesouvisející gagy a crazy situace. Tenhle film je prostě a jednoduše zábavný. Má svůj styl a správně pokleslý humor a střílí se tam z dudometů. Něco vám chybí? Dejte si kafe. Chutná jako ořechy, co?
AUSTIN POWERS: THE SPY WHO SHAGGED ME, USA 1999. Režie: Jay Roach. Hrají: Mike Meyers.
Štěpán Kopřiva