IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

AUSTIN POWERS: ŠPIÓN, KTERÝ MĚ VOJEL
Návrat žlutozubého sperminátora

Poté, co loni prosvištěl první díl našimi videopůjčovnami pod názvem Špionátor, rozplácl se britský superagent Austin Powers (zmrazen v šedesátých, rozmrazen v devadesátých) s mohutným mlasknutím se svým druhým filmem konečně i na plátnech našich kin. Nonstop nadržené ostrovní špionážní eso s nemoderními brýlemi, šimpanzí hrudí a kalhotami do zvonu je zpátky a tentokrát konečně ve formátu, který mu náleží a ve kterém veškerá přemrštěná sixtees stylizace může náležitě vyniknout. Zatímco v prvním díle Austin Powers (Mike Myers) bojoval proti doktoru Zlounovi (Mike Myers), který chtěl zničit svět, ve druhém díle Austin Powers (Mike Myers) bojuje proti doktoru Zlounovi (Mike Myers), který chce zničit svět. Tentokrát to ovšem Powers má daleko těžší, protože mu ďábelsky se smějící plešatý záporák s vytrčeným malíčkem u koutku úst, který u slov "laser" a "stroj času" zásadně používá uvozovky, ukradl za pomoci skotského Tlustého Hajzla (Mike Myers) jeho mojo - rezervoár Powersovy mužné síly. (A kromě toho ho Elizabeth Hurleyová málem zastřelí svými dudomety, ale to jen tak na okraj.) Takže Powers nejenže musí odcestovat "strojem času" zpátky do šedesátých let, zúčtovat se Zlounem, vyprdnout do vesmíru Zlounův kapesní klon Mémini a spasit Washigton D. C. před gigantickým "laserem", ale i odolávat drsným sexistickým nájezdům americké agentky Felicity Šukawellové (Heather Grahamová - Ztraceni ve vesmíru, Hříšné boogie, Trhák pana Bowfingera), protože bez moja ji přece nemůže ojet (není divu, že zhrzená agentka Šukawellová raději hraje s Tlustým Hajzlem známou hru "zasouvání policejní štěnice do konečníku").

To hlavní, co se v případě sequelu sluší udělat, je poměřit ho prvním dílem. Takže: Powers dvojka úspěšně maskuje už trochu vystříkanou originalitu (některé fóry z jedničky jsou sem přetaženy tak doslovně, až se to stává součástí powersovsky podivného stylu) vyšší kadencí gagů, sexuálních narážek a myersovsky vychytaných grimas a o něco větším odpichem, než měl předcházející snímek. Číslo dvě je tedy sice o něco slabší než jednička, ale v souhrnu do něj bylo napráskáno tolik humoru a zábavných situací, že nad nějakým tím procentem úbytku můžeme mávnout rukou.

Co se použitého druhu humoru týče - hlavní zbraní Austina Powerse jsou pubertální dvojsmysly (a jednosmysly) a popkulturní odkazy (s jejichž četností vedou nezvykle úspěšný souboj titulky montypythonovského překladatele Petra Palouše), fekální scénky (ta nejlepší přichází ve chvíli, kdy se Austin napije řídkých sraček Tlustého hajzla v domění, že je to káva - "Chutná trochu jako ořechy") a především Michael Myers. Bývalá hvězda Saturday Night Live a Wayneova světa je alfou a omegou celého filmu - bez něj by snímek prostě nefungoval. Jeho komediální projev často dominuje celým sekvencím - ať už jako Powers, Tlustý Hajzl nebo doktor Zloun, který se z vedlejší postavy stal regulérním druhým hlavním hrdinou filmu - a scénky jsou hustě pointovány jenom Myersovým gestem nebo výrazem. Možná to takhle napsaně zní řídce jako stolice Tlustého Hajzla, ale funguje to. Herecký ansámbl se skládá z týpků vyhrabaných z hollywoodského smeťáku (Michael York, Rob Lowe), herců, které bychom zde nečekali ani náhodou (Christiana Slatera a Carii Fisherovou z jedničky vystřídali Tim Robbins jako prezident Spojených států a Woody Harrelson jako "Woody"), a sexy kozatic (Grahamová, Kristen Johnstonová atd.), přičemž všichni mají jedinou funkci - nahrávat Myersovi.

Závěr? Zlaté pravidlo "žádná parodie na bondovky nebývá zábavnější než bondovky samy" zůstalo i teď neporušeno - protože Austin Powers: Špión, který mě vojel už dávno není parodie na bondovky. Z Bonda jí zůstal jen volný formální rámec, do kterého byly nabouchány všemožné a s tématem vůbec nesouvisející gagy a crazy situace. Tenhle film je prostě a jednoduše zábavný. Má svůj styl a správně pokleslý humor a střílí se tam z dudometů. Něco vám chybí? Dejte si kafe. Chutná jako ořechy, co?

AUSTIN POWERS: THE SPY WHO SHAGGED ME, USA 1999. Režie: Jay Roach. Hrají: Mike Meyers.

Štěpán Kopřiva