IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

MORTAL KOMBAT 2
"Doraž ho!"

První Mortal Kombat byl něco jako zjevení. Samozřejmě, už předtím se filmaři snažili přitáhnout hráče počítačových her do kin tím, že je nalákají na důvěrně znějící gamesový titul (Super Mario Bros., Double Dragon, Street Fighter: Poslední boj), ale šli na to úplně blbě: většinou to probíhalo tak, že ze hry byly vytrženy hlavní postavy a přesazeny do zatuchlé zeminy typicky filmových klišé - kde logicky chcíply a shnily. Až teprve tvůrci Mortal Kombatu měli odvahu dotáhnout věc do důsledků. Převzali z jedné z nejpopulárnějších (a nejbrutálnějších -- v Mortal Kombat jako v první hře byly tzv. fatality: speciální údery, kterými jste na pokyn "Doraž ho!" mohli soupeři utrhnout hlavu i s kusem páteře nebo ho skopnout do propasti, kde se velice pěkně nabodl na vysouvací bodce) mlátiček nejen postavy (a styl a hudbu), ale hlavně se vykašlali na děj, nechali jen rámcový blábol o "boji proti zlu z jiné dimenze", který byl na úrovni zasvěcovacího intra, a pojednali celý film jako řetěz dokonale vychytaných soubojů. Není divu, že se film stal mezi gamesníky hitem. Stejně tak není divu, že byl natočen druhý díl. Producentům z New Line Cinema se bohužel na dvojku (která se v originále honosí apokalyptickým podtitulem Anihillation) nepodařilo schrastit žádnou béčkovou hvězdu, aby to svou přítomností posvětila, jako to udělal Christopher Lambert v jedničce, takže jedinou povědomou tváří široko daleko je zavilá buldočí držka Briana Thompsona (Stalloneho kladivový protivník z Cobry, zabiják z vyskakovací jehlou z Akt X, etc.), který tady hraje - jak jinak - záporáka.
Děj je víceméně stejný jako v jedničce, jen přibyly nějaké nové postavy, nějaké staré byly vyřazeny (Johnny Cage umírá hned po úvodních titulcích), pár figur hrají jiní herci (lorda Raydena a Sonju Bladeovou). Soubojová choreografie zůstala na stejné úrovni, tj. na americký film výborná, na hongkongské poměry průměrná. Ukazuje se ale, že to, co dělalo Mortal Kombat tak dobrým filmem, byla režie. Anglický režisér Paul Anderson (v té době autor jediného filmu, bezvýchodné sody Shopping) dostal první díl Mortal Kombatu jako svou první hollywoodskou práci a opravdu se vytáhnul: napumpoval do řídkého děje koňskou dávku videoklipové invence a napěchoval tam všechny režijní nápady a triky, které mu vytanuly na sysli, pardon, na mysli. Pro dvojku už Anderson nebyl k mání (dělal na kosmickém hororu Horizont události) a režie se chopil John R. Leonetti. Sice se snaží, na správných místech zpomaluje, rychle stříhá a kameru má nakřivo, ale jaksi to není ono. Lapidárně řečeno: největší rozdíl mezi prvním a druhým dílem Mortal Kombatu je v režii. Zatímco Anderson měl styl, kreativitu a švih, Leonetti nemá ani jedno a nedokáže se pohnout z těžkopádného průměru.
Dolů šly také speciální efekty, ale jejich očividná levná počítačovost tady vůbec - na rozdíl třeba od Spawna - nepůsobí rušivě, k digitální poetice Mortal Kombatu docela dobře sednou. A tak jediné, co si i v sequelu zachovalo vysoký standard, je soundtrack, který navazuje na skvělý výběr z jedničky (Gravity Kills, KMFDM, Psykosonik, Orbital, Sister Machine Gun, Napalm Death - co skupina, to pecka, koneckonců, přiznám se, že i teď, když píšu tuto recenzi, mi ve sluchátkách sviští Utah Saints Take on the Theme from Mortal Kombat) neméně elektronicky vypečeným druhým dílem (opět KMFDM a Psykosnik, dále Juno Reactor, Megadeath, Scooter, Manbreak). Čili celkově: zatímco první díl Mortal Kombatu byl silný nadprůměr, dvojka spadla někam do standardního bojového béčka. I to se stává. Co jste čekali? Krevety?

MORTAL KOMBAT: ANIHILLATION, USA 1997. Režie: John R. Leonetti. Hrají: Robin Shou, Talisa Sotoová, Brian Thompson, Sandra Hessová, Lynn Red Williamsová.

Štěpán Kopřiva