IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

MORTAL KOMBAT

Filmoví tvůrci Super Mario Bros., Double Dragon a Street Fighter náhle vypadají jako břídilové. Snažili se nadupaný zážitek z počítačových her přenést na plátno za pomoci těch klasických nástrojů jako jsou příběh nebo herecké výkony. Jediné, čeho tím dosáhli, bylo, že zbavili nezvykle designovaný námět nejhlavnější devizy - zběsilého gamesového tempa.
V porovnání s nimi je režisér Paul Anderson génius. S přehledem odkopal do kouta všechno to harampádí psychologie postav, dějové struktury a uměle implantovaných poselství a stvořil první pocitově dokonalou kopii počítačové hry. O nosném příběhu se nedá prohlásit, že by byl stupidní jako u ostatních přepisů počítačových dobrodružství - on totiž žádný není. Po úvodním intru, v němž jsou představeni hlavní bojovníci, je nám prostřednictvím mystického lorda Raydena oznámeno, že se jede na ostrov, kde se bude bojovat o osud našeho světa a pak se už se to jenom řeže. Brzdných dialogů tu také moc není, všechno je zhuštěné do několika hlášek typu "Rozbils mi brýle za 500 dolarů!", "Teď máš spadnout." a "Doraž ho!". Hlavní důraz je kladen na téměř nonstop kaskádu zápasů v gigerovsko-vallejovských kulisách. Prostředí se mění s jednotlivými levely, které bohužel - na rozdíl od hry - nemají vzestupnou tendenci a ti nejtvrdší soupeři jsou bůhvíproč na začátku a uprostřed. Vlastní souboje mají na americké poměry nadstandardní choreografii a prozrazují inspiraci z toho správného (hongkongského) směru - co ale zamrzí, je nedostatek krve a brutality. Vzhledem k věkové skupině, na níž je Mortal Kombat cílen, je pochopitelné, nicméně vás už dopředu upozorňujeme, že je zbytečné se těšit na vytržené páteře a utrhané hlavy. Celý film je balen do oslnivě barevných a pohybově napumpovaných záběrů, sestříhaných v bleskovém tempu videoklipu.
Mladý anglický režisér Paul Anderson dostal po svém příchodu do Hollywoodu příležitost natočit pro New Line Cinemu levnější kung-fu film bez velkých hvězd, který měl background pouze v podobě populární bojové hry a tím, že nevsadil na rozbředlé kompromisy a šel tvrdě na věc, dosáhl neočekávaného úspěchu. Mortal Kombat se stal jedním z největších kasovních hitů loňského podzimu. Pomohl jak Anderosonovi, tak částečně vyspravil reputaci odumírajícímu Christopheru Lambertovi, který je v roli škodolibého guru válečníků dobra se svou větou "To bych neřekl" totálně dokonalý. Pokud vás bere digitální estetika počítačových monitorů a máte rádi filmy ve stylu "aréna", vypněte mozek (je to malé tlačítko na zátylku) a běžte se do kina podívat na Mortal Kombat. Dříve než se on přijde podívat na vás.

MORTAL KOMBAT, USA 1995. Režie: Paul Anderson. Hrají: Robin Shou, Linden Ashby, Bridgette Wilsonová, Christopher Lambert.

Jiří Pavlovský, Štěpán Kopřiva