IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

DOKTOR JEKYLL A SLEČNA HYDEOVÁ

Zkus si představit, vážený čtenáři, že upadneš do bezvědomí a místo, kde se probereš, je cizí toaleta. Tvoje oblečení tvoří ženské sexy prádlo z černé krajky, síťované punčochy a pár náušnic. Navíc na dveře WC dopadají rány pěstí a rozdychtěný mužský hlas se žádostivě domáhá dalšího kola postelového karnevalu. Troufáme si odhadnout, vážený čtenáři, že bys asi neměl radost (pokud ano, tak čteš špatnou stránku - magazín pro transvestity vypadá jinak).
Zkus si představit, milá čtenářko, že ti při intimním striptýzu před zrakem slintajícího partnera náhle splasknou ňadra a se zvukem propíchnutých balónků se vcucnou do hrudi, na níž okamžitě vyraší hustý porost černých chlupů. Navíc nečekaný tlak v rozkroku nevypadá na vyklouzlou Always. Troufáme si odhadnout, milá čtenářko, že bys asi neměla radost (pokud ano, tak čteš špatnou stránku - věstník pro transsexuálky vypadá jinak).
Připadají vám (vážený čtenáři a milá čtenářko) uvedené situace jako tresť vašich nejutajovanějších nočních můr, ze kterých se budíte s křikem a zbroceni potem zmateně osaháváte důležité orgány, jestli jsou pevně ukotvené na svých místech? Ale co když se podobná trapná fyziologická ekvilibristika přihodí někomu jinému? Je to k uválení, co? No bať. A právě s těmito vašimi zlomyslnými pudy počítají tvůrci SF komedie Doktor Jekyll a slečna Hydeová. Dokonce ve své touze zavděčit se vám (vážený čtenáři a milá čtenářko) nezaváhali ani před návštěvou domova důchodců, kde se vklínili do houfu filmařů, mámících ze senilního a navíc mrtvého Roberta Louise Stevensona jeho stěžejní díla. Bitvu o Ostrov pokladů vyhrál výsadek Muppetů (vedený žabákem Kermitem a jištěný sviní slečnou Piggy), ale týmu pod standardou Davida Pricea se podařilo ukořistit Doktora Jekylla a pana Hydea (takže ztlučený Stephen Frears a Julia Robertsová skončili druzí a s filmem Mary Reilly museli počkat až do dalšího Mistrova důchodu). Na Priceův úlovek se okamžitě vrhli čtyři scenáristé (pro budoucí historiky budiž zachována jejich jména: John, Paul, Ringo a Ozzy... vlastně ne, byli to John, Butcher, Davies a Osbourne) a bez nějakých přehnaných úklon ve směru domova vysloužilých klasiků udělali z kmenového díla hororového žánru situační komedii. Posunuli děj o pár století dopředu (až do naší současnosti - tj. doby, ve které žijeme teď), ze starosvětského lékaře Henryho Jekylla udělali experimentátora ve firmě na vývoj nových voňavek Richarda Jackse a z démonického pana Hydea uhnětli ženu vamp Helenu Hydeovou. Čímž byly dané základní komické situace (viz úvod recenze), stačilo mezi to našlehat nějaký přiměřeně gradující příběh, opepřit to ironickými invektivami na účet soupeření žen s muži a humor mohl být svržen na hlavy diváků.
Pokud z dosavadního tónu usuzujete (vážený čtenáři a milá čtenářko), že teď nastane recenzentský masakr, při kterém Doktora Jekylla a slečnu Hydeovou roztrháme holýma rukama na krvavé žvance, které pak budeme opékat nad táborákem za zpěvu skautských písní (nebo něčeho podobně perverzního), usuzujete špatně. Ústřední nápad samozřejmě není nijak superobjevný, ale všichni čtyři scenáristi (Adolf, Heinrich, Reinhard a doktor Josef M.) si s ním překvapivě důkladně pohráli a vytěžili ze souboje muže a ženy o jedno tělo slušných pár kubíků zábavy. Čachry s pohlavím jsou skoro vždycky rána do černého - ať už jde o reinkarnační komedie typu Záměna nebo komplikovanější variantu v snímku Jsem žena nebo muž, kde má každé pohlaví jednu hemisféru a ovládá polovinu těla (zde je nesmrtelná scéna na pánském záchodku, kdy Steve Martin ukecává dámu ovládající jeho levou ruku, aby uskutečnila, to, pro co existuje technický výraz "oklepání"). V Jekyllovi a Hydeové sice dochází ke změně pohlaví i osobnosti, ale tělo je jenom jedno - takže se o ně musí dva titulní hrdinové dělit na směny. Počáteční tolerance se rychle mění v boj na život a na smrt, který je o to obtížnější, že veškeré rány, které soupeři zasadíte, odskáčete většinou vy sám. Není divu, že se doktor Jacks ve snaze zdiskreditovat svoji ambiciózní ženskou část uchyluje k teenagerským metodám typu "těsně před proměnou se svléknu do naha, pomaluju své tělo obscénními nápisy a pozvu do své kanceláře všechny nadřízené i s významnou delegací". Což nás přivádí k nejdůležitějšímu aspektu filmu - druhu humoru. Ti čtyři (Athos, Porthos, Aramis a ten poslední) totiž použili opravdu těžký kalibr přímočaré komiky spočívající v chlapovi v ženském prádle, dámských nohou v pánských rozkrocích, o svém zaměření pochybujícím teploušovi či sprejování nepohodlného nápadníka kyselinou sírovou. Pokud po takové legraci vaše citlivé duše nebaží, není o čem hovořit. Ovšem jestliže vám nevadí občasná dávka přízemnějšího humoru, mohl by být Doktor Jekyll a slečna Hydeová filmem vašeho srdce. Nezanedbatelný podíl na tom mají samozřejmě herci - od stále přitažlivé bladerunnerovské a dunovské Sean Youngové, která se poslední dobou specializuje na komedie (Fatální instinkt, Ace Ventura: Zvířecí detektiv) až po veterána vedlejších rolí Stephena Tobolowského (Slídilové, Vraždy v Radiolandu) - díky nimž se lehká vulgarita nikdy nepřesune za hranice trapnosti. Rozhodně se nemusíte bát, že by vámi přátelé začali pro váš výběr filmů pohrdat. A pokud ano, nic si z toho nedělejte - ještě jsme tady my, kteří si vašeho vkusu vážíme a pro které vždycky budete náš vážený čtenář a milá čtenářka.

DR. JEKYLL AND MS. HYDE, USA/GB 1995. Režie: David Price. Hrají: Sean Youngová, Tim Daly, Stephen Tobolowsky.

Jiří Pavlovský, Štěpán Kopřiva