IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

MUŽI V ČERNÉM

MiB Zatímco se naše kultura fascinovaně točí kolem mužů v zeleném -- jak je ostatně vidět na travnatě zabarveném seriálu Chlapci a chlapi --, či na dovádivých skotačinkách brčálového skřítka Rákosníčka, v Americe se víc funí do plachet mužů v černém. Muži v černém čili Men in Black je totiž lidové označení pro supertajné vládní agenty, kteří utajují všechno, na čem jejich oko spočine -- od neúspěšných atomových výbuchů přes návštěvu mimozemšťanů až po invazi lidožravých ředkviček. Tito nenápadní hoši, vedle kterých se CIA, KGB a ostatní tajné organizace mění v hloučky hospodských žvanilů, jsou součástí lidových pověr stejně jako u nás jednonohý Korn, černá sanitka a manželé uvízlí ve výtahu nedostavěného paneláku. Donedávna jsme je viděli pouze nepřátelskýma očima jiných -- především paranoika Foxe Muldera -- a teprve teď se situace změnila a bifokály hledačů pravdy nahradily černé brýle těch, kteří ji ukrývají. Připravte se na příchod těch, kteří všechno vědí -- na příchod Mužů v černém.

Světová kinematografie je zaplněna nejrůznějšími bojovníky proti systému a o to je originálnější nápad tvůrců MIB nahradit rebely poslušnými slouhy režimu. Je to samozřejmě možné jak díky uvolnění protivládní atmosféry v devadesátých letech (ani armáda už není vždycky špatná a dokonce i americký prezident nemusí být pokaždé taková svině), tak to, že Muži v černém surfují na lehké vlně komedie.

Scenárista Ed Solomon se inspiroval nepříliš úspěšným černobílým comicsem popisujícím dobrodružství dvou tajných agentů bojujících se "svinstvem z vesmíru" (okamžitě poté, co se MIB stal diváckým hitem, se i comics začal šplhat na burzovním žebříčku) a využil skvělý image hlavních hrdinů jako přehoz pro klasický akčně komediální příběh o souboji hodných proti zlým.

Režie se chopil Barry Sonnenfeld, jedna z mála režijních osobností, kterým ještě nikdy nesklouzla sekera obrazového vidění a neufikly si palec. Všechno, co udělal, bylo přinejmenším slušné -- počínaje "Rodinou Addamsových" a konče "Chytťe ho". Už tenhle nenápadný berserk by dokázal ubránit filmové valy před nájezdem krvežíznivých kritiků, ale to ještě navíc dostal podporu od dělostřelectva ILM, které se vyřádilo na nejrůznějších vesmírných příšerách. Plus se ještě dohodil oscarový Tommy Lee Jones a, aby černoši nebučeli, po Jonesův bok mu nastoupil Will "Den nezávislosti" Smith. Kompilátem snah všech těchhle borců vznikl vysloveně příjemný a svižně natočený film s perfektní, hladce odsypávající režií a dokonalými triky.

Přesto všechno nejsou Muži v černém nejlepším sf filmem posledního roku a 5. element je bez problémů strčí do kapsy Willisovy taxikářské vesty. A kdo za to může? Ne, není to cikán, černý cikán, ani Miloš Zeman, ani Strýček Jedlička, jsou to scenáristé. Proč? Protože ani cikán, ani Zeman, ani Strýček Jedlička nemají s Muži v černém nic společného, a tudíž nemohli nic zkazit. A proč to tedy scenáristé zkazili? Protože se na to vyflákli. Sedli si k psacímu stroji a začali datlovat story, aniž by si jen trochu lámali šešulky. Prostě vrazili do scénáře pokaždé hned první nápad, který se urodil v jejich lebznách. Ani jeden gag není originální, většina z nich patří spíš do gardy starých utahaných matadorů, kteří jsou povoláni do akce pokaždé, když zazní slovo UFO (někteří nahluchlejší reagují i na slovo ucho a jsou mezi nimi i tací, kteří reagují na cokoliv -- většinou tím, že povolí svěrače). Ani při nejlepší vůli není možno být odvázaný při stém poslechu vtípků o Elvisovi a mimozemském původu Sylvestra Stalloneho či Michaela Jacksona. Mnohoslibné téma není zkrátka vyždímáno tak, jak by se slušelo, a to umocňuje i to, že mnoho fórků je určeno pro diváka seznámeného s americkými reáliemi.

Takže podtrženo, sečteno, Muži v černém nejsou i přes gigantickou reklamní kampaň superbombou, ze které by se diváci potáceli po čtyřech a okamžitě se znovu řadili do fronty na lístky. Je to jen pohodový a dobře natočený film postavený na skvělém a originálním nápadu. Řekl bych, že to není zas tak málo, ale jelikož touto větou končím skoro každou druhou recenzi, budu jen záhadně mlčet. Zkuste odezírat.

MEN IN BLACK, USA 1997. Režie: Barry Sonnenfeld. Hrají: Tommy Lee Jones, Will Smith, Linda Fiorentino. Vincent D'Onofrio.

Jiří Pavlovský