IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

MANIAC COP I-III

Legendární příslušník newyorského policejního departmentu Matt Cordell poprvé vstal z mrtvých v roce 1988. Hyperpoctivý polda Cordell, neúnavný a nemilosrdný mstitel bezpráví byl politickým červům z prohnilé radnice Velkého Jablka trnem v oku, takže ho odklidili do Sing Singu. Aktivní spolumuklové si nenechali ujít svou šanci a Cordella obratem ruky proměnili v zakrvácený špalek masa ve vězeňských sprchách. Není divu, že se zdravě nakrknutý mrtvý policajt vydal do velkoměstských ulic, aby si chladil žáhu na nevinných občanech.
Když mu jeho bývalí kolegové zatnuli tipec, zarazilo ho to jen na chvíli. Vrátil se o dva roky později, spojil se s vrahem striptérek Turkellem, povraždil hromadu divákovi nesympatických lidí, vystřílel policejní stanici a uspořádal slavnostní comeback do Sing Singu s flambováním. A teď je tu Matt Cordell potřetí. Jeho ruka v bílé rukavici proráží víko rakve a náš superhrdina, provozující nonšalantní ekvilibristiku s pendrekem, vyráží do noci. Z pórů jeho zuhelnatělé kůže stoupá do vzduchu puch duševního rozkladu, který se mísí s odérem autoritativní policejní uniformy a relativizuje podvědomě chápané signály dobra a zla. S každým dílem zdevastovanější zevnějšek si Matt vynahrazuje nápadovými breaky a kanadským humorem. Pod zrůdnou maskou už sice není vidět skvělá práce žvýkacích svalů Roberta Z Dara, specializujícího se na postavy podobného ražení (titulní role ve snímku Policajt samuraj), ale opět máme možnost se setkat s unaveným tvrďákem McKinneym v podání Roberta Daviho (Hedgehog s Troop II, Smrtonosná past, Povolení zabíjet) a ve vedlejší roli mrchožroutské novináře je tu k vidění Bobby DiCicco, známý ze Spielbergovy kultovní komedie o druhé světové válce 1941. Ohořelá policejní zombie je milovaným dítkem Larryho Cohena, který se pohybuje se žraločí mrštností v nebezpečných mělčinách nízkorozpočtových horrorů (Návrat do městečka Salem s Lot, Ambulance). V případě Maniac Copa I- III přenechal režii Williamu Lustigovi (Seznam smrti) a spokojil se s postem scénáristy a producenta. Trilogii nelze upřít kvalitativní vývoj - stejně jako se rapidně zlepšuje Lustigova režie, zlehčuje se celková atmosféra: zážehový díl je pojednán klasicky, ale vymyká se tuctovosti drsným fabulačním tahem - hlavní kladný hrdina ve druhé třetině snímku neokázale zemře a jeho funkci musí přebrat dvě vedlejší postavy; dvojka poskytuje příjemně standardní akční podívanou, ve které nechybí dobré nápady ani absurdní momenty; trojka už je radostnou ódou na subžánr levného horroru, neustále shazovaná suchými hláškámi a cynickými žerty. Pokud už máte vysledovaný nějaký ten B-movie a nechybí vám pochopení pro jejich nedokonalost, nedejte na zapšklé tlachy nechápajících intošů, kteří ze svých recenzentských kalašnikovů odstřelují jeden béčkový skvost za druhým a natlačte si Maniac Copa III do hlavy bez váhání.

MANIAC COP, USA 1988, 85 min. Režie: William Lustig. Scénář: Larry Cohen. Hrají: Tom Atkins, Laurene Landon, William Smith, Sheree North, Bruce Campbell, Richard Roundtree, Robert Z'Dar.
MANIAC COP 2, USA 1990, 88 min. Režie: William Lustig. Scénář: Larry Cohen. Hrají: Robert Davi, Claudia Christian, Michael Lerner, Bruce Campbell, Laurene Landon, Robert Z'Dar.
MANIAC COP 3: BADGE OF SILENCE, USA 1992, 85 min. Režie: William Lustig. Scénář: Larry Cohen. Hrají: Robert Davi, Caitlin Dulanyová, Gretchen Beckerová, Robert Z'Dar.

Štěpán KopřivaRM