IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

Jsou tady aby zachránili svět

Známá lidová moudrost praví, že jsou jendva druhy filmů: dobré a špatné. Není to pravda! Je tu ještě třetí kategorie. filmy kultovní. Jsou to snímky, které dosáhly dokonalosti a vymykají se proto jakémukoli zařazení. Zkuste kádrovat boha. Patří sem filmy nejrůznějších žánrů, jako je třeba Casablanca, The Rocky Horror Picture Show, nebo Pulp Fiction - historky z podsvětí. Mezi podobná díla se roku 1984 suveréně přiřadila i hororová komedie Krotitelé duchů. Jistě nemá smysl se rozepisovat o ději, protože příběh čtyř neohrožených technoexorcistů se už dávno stal klasickou součástí světového popkulturního povědomí.
Svou dokonale kompaktní strukturou, ve které je každá komická situace pevně usazena na své předem určené místo, překlenuta hladkými přechody mezi napětím a humorem, podepřena přesnými pilíři charakterových typů hlavních hrdinů, aby nadchla fascinované publikum, které už nikdy nechtělo opustit její svět. Zástupy propadly Ghostbusterseuforii, po vzoru svých idolů na sebe navlékaly vysloužilé letecké kombinézy, na záda si posadili makety nekoncesovaných jaderných urychlovačů, pokoušeli se dovolat na proslulé telefonní číslo 555-2368, aby se přihlásili jako elévové mezi hvězdný tým a hromadně žádali pro své automobily o značku ECTO-1. A když neuspěli, tak alespoň vesmíru Krotitelů duchů skrz citování celých dialogů z paměti, zdobením bytu či auta proslulým logem s přeškrtnutým duchem, nebo oficiální obchodní síť. Ta nabízela na tehdejší dobu nadstandardní množství triček, plakátů, figurek, počítačových her, dětských oblečků (což nás, kteří jsme se o nich nevešli mrzí dodnes), zbraní a dalších rekvizit. Úspěch sebou přinesl kreslený seriál The Real Ghosbusters i comicsy.
Ale od následků exploze se vraťme k tikající bombě, která dokázala zasáhnout celou jednu generaci. Jeden z prvních žánrových crossoverů (vznikl ve stejném roce jako podobně ladění Gremlins) spojující horor s humorem se veze na ověřeném podvozku klasického příběhu. Nezvykle pilotovaný celým týmem téměř rovnocených hrdinů, v nichž hraje prim, nebo alespoň nejčastěji mačká klakson, Peter Venkman. Ve filmech, kde je důraz rozložen na více hlavních hrdinů je důležité, aby byl každý z nich výrazně profilovanou a nezaměnitelnou osobností. Krotitelé duchů to splňují na sto procent. Technikou a vědou naprosto nedotčený ale zato s bohatou zásobou triků a fint, jak přesvědčovat lidi a především ženy, cynický a s odstupem se účastnící doktor Peter Venkman alias Bill Murray. (Nesnáší, když se ho kolegové dotýkají a rád mučí duchy ťukáním do piána) Nadšený uctívač paranormálních záchvěvů univerza, s naivně radostným přístupem k životu a hlavně k práci doktor Ray Stanz. (k smrti rád jezdí po požární tyči) Zarytý technokrat, s úspěšně ukrývaným smyslem pro humor, z této trojky nejserióznější vědec s lehkými názvuky fanatismu dr Egon Spengler. (Chtěl si vyvrtat díru do lebky aby mohl zkoumat svůj mozek, ale zadrželi ho). A čtveřici doplňuje normální člověk z ulice Winston Zedmore (Věří v boha přestože ho nikdy nepotkal), který slouží jako lidový Watson a vyrovnává rasové score. Kolem nich krouží neméně zářivé hvězdy Sigurney Weaverové v roli zákaznice kundice Diany Barettová a Rick Moranis jako daňový poradce Luis Tully. Samozřejmě pokud do sestavy nepočítáme dva ďábelské psy Vicenta a Zuula i samotného velkého Gozera, Gozera cestovatele, Gozera ničitele (můžete si vybrat podobu a zhynout). Koho obvšem počítat musíme je ektoplazmaticky-charismatický Slimer, brčálově zelená koule slizu, který dělí svůj čas mezi jídlo, které z něj spodem vypadává a oslizáváním obětí. Dva z těchto hereckých individualit, Dan Aykroyd a Harold Ramis jsou podepsáni pod scénářem k jehož realizaci přizvali režiséra a svého někdejšího kolegu z National Lampoon, komárenského rodáka Ivana Reitmana, který se zde vzepjal k netušenému režijnímu výkonu, jaký by do něj nehádal nikdo, kdo viděl jeho předcházející snímky jako Stripes. Úspěchu pomohly i tehdy nevídané triky, které pohltily nezanedbatelnou část sebevražedně vysokého rozpočtu filmu, o kterém se v době před jeho nasazením hovořilo jako o stoprocentním propadáku. Nakonec vydělal jenom v Severní Americe něco ke stopadesáti miliónům dolarů a zařadil se tak do top tenu nejúspěšnějších filmů všech dob. Ale jak už jsme naznačili, není to jen finanční úspěch, kterým si supernaturální spektakulární geniální komedie Krotitelé duchů vydobyli navždy místa v našich srdcích, kde zůstanou navždy zapsána a žádná dávka ectoplsmy kterou nás zalije život ji neodplaví. Každý člověk potřebuje mít v životě nějakou jistotu. A když se dostanete do opravdových problémů, tak koho zavoláte? Ghostbusters!

Co krotili poté?

Bill Murray - Peter Venkman: Jeho touha po charakterní roli se mu dosud zcela nesplnila. Neměl žádaný úspěch se svými pokusy vystoupit ze škatulky komiků. Mezi jeho nejvýraznější party patří hostování v hororovém muzikálu Malý krámek hrůz. Mihne se zde coby masochistický pacient sadistického zubaře. Potom přišli Krotitelé duchů II, následovaly hlavní role: vytrestaný lakomec v moderním přepisu Dickensova Vánočního příběhu Scrooged, Belmondův zástupce v remakeu francouzské Bezva finty s názvem Rychlá změna, otravný nápadník v komedii What About Bob?. Jeho největším hitem poslední doby byla televizní meteorlogická primadona ve fantastické časovce v režii jeho Busterkolegy Harolda Ramise Na Hromnice o den více. Ukojení v podobě částečně vážné role se dočkal v postavě teploušského kamaráda Eda Wooda, Jr. Bunnyho ve filmu Ed Wood.
Dan Aykroyd - Ray Stantz: Stále se tělesně rozpínající komik z povolání, jede plynule bez výkyvů nahoru či dolů po vlně komických i dramatických rolí. Spolu s Chevy Chasem rozpoutává třetí světovou v komedii Špióni jako my, je sváděn Kim Basingerovou v Krásné mimozemšťance, vrací se aby opět zachránil New York v Krotitelích duchů II, s Gene Hackmanem tvoří ujeté policejní duo v Loose Cannons, stárne v synovské roli po boku Jessicy Tandyové v Řidiči slečny Daisy, opět je členem týmu tentokrát technických pirátů v Slídilech, je dokonalým mimozemským američanem v Šišounech v New Yorku, je pašerákem komiky v erotickém Návratu do ráje a nadřízeným Steva Martina v Sgt. Bilkovi.
Harold Ramis - Egon Spengler: Přestoupil do produkčního a režijního vlaku, jedoucího opatrně nebezpečnými hollywoodskými končinami, občas vypomůže námětem, scénářem, či přestoupí do hereckého vozu. Píše i produkuje Ozbrojené a nebezpečné, netrhal partu v Krotitelích duchů II, a z pozice scenáristy, režiséra a herce zacykloval úspěšné Na Hromnice o den více.
Ernie Hudson - Winston Zedmore: Nejvíce se začernal v podmořské kopii Vetřelce zvané Leviathan a ani on nechyběl u sequelu Krotitelů duchů. nazul si pohodlné polobotky správného chlapa a nejpevněji v nich vykročil do Útěku z Absolomu, Vrány, Cesty kovbojů a Konga.

Marek Dobeš, Štěpán Kopřiva, Jiří Pavlovský