IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

INSPEKTOR GADGET
Go go Gadget

Poznej své tělo, kapitola první: Milí hoši, milé dívky. Jistě jste si povšimli, že v poslední době se vaše tělo tzv. "probouzí" a reaguje jinak, než jste byli dosud zvyklí. Reaguje způsobem, který nechápete a který vás na veřejnosti a před kamarády a kamarádkami uvádí do rozpaků. Ptáte se, čím to je? Proč z vás začíná zničehožnic stříkat zubní pasta? Proč se z vašeho prstu vysouvá zapalovač, paklíč a zubní kartáček? Proč se vaše ucho dá utrhnout a nalepit na zeď? Je to tím, že jste Matthew Broderick (Cable Guy, Godzilla) alias inspektor Gadget, padouchem Clawem (Rupert Everett - Svatba mého nejlepšího přítele) zmasakrovaný noční hlídač, který se dostal pod sklapel doktorky Brendy (Joely Fisherová) a ta z něj vyrobila superrobotického policajta, který ve svých útrobách ukrývá tolik technických fint a vychytávek zjevujících se na heslo "go go gadget" (od teleskopických rukou, nohou a krku až po vlastní vrtulník zabudovaný v klobouku), že o nich nemáte přehled ani vy sami. Je tedy jen logické, že jste chováním svého těla zaskočeni.

Poznej své tělo, kapitola druhá: Ovšem ještě více vzrušující, než prozkoumávat své vlastní tělo a zjišťovat, jestli máte opravdu v hlavě vystřelovací kotvu, je prozkoumávat tělo někoho, kdo je vám blízký. Ne, nemám teď na mysli hloubkový průzkum vaší přítelkyně, i když není pochyb o tom, že na její tenké střevo, které jí bez umrtvení vymotáte z rozervaného břicha, bude fascinující pohled, mám na mysli druhého inspektora Gadgeta, vaše zlé dvojče (Matthew Broderick - Cable Guy, Godzilla). Kromě toho, že se honosí úžasným umělým chrupem a neodolatelným nutkáním zapalovat lidem vousy, ukrývá ve svém těle také plamenomet (logicky) a nejméně dva samopaly značky Thompson. Měli byste ho dobře poznat, protože pak ho budete moci dobře zabít. Respektive zničit, protože tohle je film od Disneyho a tady se nezabíjí. Prostě mu jenom utrhnete hlavu a hodíte jí do řeky.

Poznej své tělo, kapitola třetí: Dostáváme se k opravdu závažnému problému - jak vlastně poznat své tělo. Když člověk vejde do márnice, je jich tam tolik, že by si z toho jeden znečistil trenýrky. Ještě horší to je, když vám zničí váš životně důležitý (doslova) čip, rozeberou vás na součástky a rozhází po skládce, jako inspektora Gadgeta, to už trenýrky začínají pod tíhou hnědé nálože prosakovat. Naštěstí stačí jeden romanticky uslintaný polibek od centrální krásky (který se sem hodí daleko víc než d o Matrixu) a hned je všechno O. K. a inspektor Gadget může vyrazit dopadnout Clawa a lžiGadgeta. Takže tak jste poznali, že vaše tělo funguje i proti dějové logice příběhu. Výborně, to je krok kupředu.

Poznej své tělo, kapitola čtvrtá: Důležité je si uvědomit, že na film Inspektor Gadget je vaše tělo příliš velké. Tento snímek je totiž určen menším tělům, dětem. Ty budou svá těla válet po podlaze, až v trikově solidním ohňostroji a za doprovodu velmi legračních zvuků Gadget začne groteskově padat, klouzat, létat, vysunovací hlavou probourávat stropy a vysunovacíma rukama drtit lidem varlata (což tam opravdu je). Pro uspokojení velkých těl se tu ovšem také pár (spíš méň než víc) věcí najde - především jeden z nejgeniálnějších závěrečnětitulkových fórů poslední doby: poté, co pomocník hlavního záporáka pozná, že je špatné, že byl pomocníkem hlavního záporáka ("Ani nevím, jak se to vlastně stalo, najednou jsem mu pomáhal."), učiní před policií závažné prohlášení, že už nikdy nebude pomáhat hlavním záporákům, že už s tím skončil - načež ho v posttitulkové sekvenci vidíme za malým pultíkem, jak pyšně říká "Už čtyři měsíce nepomáhám hlavním záporákům" a jak mu ostatní Anonymní Pomocníci Hlavních Záporáků (mezi kterými jsou bondovští pomahači Jaws a Odd Job a další) uznale tleskají.

Poznej své tělo, kapitola pátá: Milí hoši, milé dívky. Přes to všechno, co zde bylo napsáno, vám doporučujeme se vlastním tělem příliš často nedívat, protože pak zjistíte, že je v podstatě velmi hnusné a že i vy sami jste velmi hnusní, stejně jako všichni čtenáři Cinemascope, kteří jsou také velmi hnusní, s výjimkou těch, kteří dočetli tuto pochybnou recenzi až sem, protože ti jsou úplně nejhnusnější. Děkuji vám za pozornost.

INSPECTOR GADGET, USA 1999. Režie: David Kellogg. Hrají: Matthew Broderick.

Štěpán Kopřiva