IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

CASPER

Doktor Harvey je psychiatr. Jeho pacienti se ovšem nevyvalují na koženém kanapi a nesní své oidipovské sny o gruppen sexu se všemi svými příbuznými, spíše se vznášejí několik metrů nad ním - pokud se s nimi Harvey nemusí dorozumívat kroužícími sklenicemi, klepajícím stolečkem nebo spiritistickými tabulkami. Jeho klienti jsou totiž duchové. A přestože staré mafiánské přísloví říká "mrtvá prd ví", neznamená to, že záhrobí není přeplněno depresivními schizofreniky, prahnoucími po lékařské pomoci. Se svou dcerou Kat doktor nyní přijíždí do starého sídla Děsběs, kde dostal další zakázku. Ani on ani jeho dcera netuší, že kromě tří agresivních přízraků s aprobací poltergeistů obývá rozpadající se dům ještě jeden, pro změnu přátelský duch. Casper.
Nejnovější film z produkční líhně Stevena Spielberga je duchařská komedie, zaměřená na kastu lidí, která hltala i původního animovaného Caspera od Hanny a Barbery - na děti. Pakliže to budete akceptovat a kromě toho si včas připravíte duševní rychloposuv na několik vydatně sentimentálních scén, nejen, že se vám podaří Caspera přežít, ale můžete se i dobře bavit. Snímek je překvapivě silně nadupán gagy, které kmitají od klasických padacích fórů z animovaných grotesek přes slovní ironii a něčekaně černý humor až po filmové parodie (z nich upozorňujeme na Apocalypsu Now a slavnou větu "Není nic krásnějšího než vůně napalmu po ránu."). Stejně jako humor ani scénář nedrží jednotící lajnu. Obě scénáristky se zřejmě nedokázali dohodnout na preferenci vedlejších dějových zápletek, takže pokud se vám nějaký motiv z mozaiky nápadů nelíbí, nezoufejte, dlouho si ve filmu nepobude. Hlavním tahounem Caspera jsou (kromě výborných hereckých výkonů) triky z dílny ILM. Lucasovi profíci každým novým filmem trumfují sami sebe a posouvají hranici možného stále blíž k cílové pásce virtuálního filmu. Všechny možné nápady z duchařského kánonu jsou zviditelněny s precizností a elegancí jak ze strany trikařů, tak ze strany debutující režiséra Brada Silberlinga, kterého zajišťují Zemeckisův kameraman Dean Cundey a Spielbergův střihač Michael Kahn.
A to nejlepší nakonec: kdo by si mohl nechat ujít další akci Dana Aykroyda v roli doktora Stantze z legendárních Krotitelů duchů? Zvlášť když se spolu s ním ve filmu mihnou i Drsný Harry a Strážce krypty.

CASPER, USA 1995. Režie: Brad Silberling. Hrají: Christina Ricciová, Bill Pullman, Cathy Moriartyová, Eric Idle.

Jiří Pavlovský, Štěpán Kopřiva