Allen Steele má tu smůlu, že se rozhodl psát tvrdou sci-fi zasazenou do velmi blízké budoucnosti. I v případě Labyrintu noci se mu to trochu vymstilo. Ale pěkně popořádku.
Když v roce 1976 létaly Vikingy kolem Marsu, vyfotily mimo jiné i objekt připomínající lidskou tvář a poblíž něj i několik dalších objektů připomínajících obří pyramidy. Allen Steele se zamyslel, co by to mohlo znamenat, a v roce 1992 jsme se to mohli dozvědět i my. Letošní snímkování Marsu vnáší do celé věci jistý rušivý moment, nicméně zatím se nepodařilo teorii marťanského obličeje ani plně potvrdit, ani plně vyvrátit. O tom však někdy jindy. Nyní zpět k románu.
Nejde o nic menšího, než o pokus o navázání kontaktu. Tentokrát ze strany mimozemské civilizace, která na Marsu přistála před dávnými věky a která trpělivě vyčkávala pár tisícovek let na chvíli, kdy se lidé odpoutají od své rodné hroudy a zamíří také k sousedům. Aby nebyl kontakt pro Pozemšťany procházkou růžovým parkem, připravila tajemná civilizace cosi na způsob bludiště, na jehož konci čeká na lidi Kontakt.
Jak už to tak v blízké budoucnosti chodí, ve vesmíru spolupracují Američané, Rusové, Japonci i Evropané v poměrné svornosti, aby společnými silami dospěli k vysněnému cíli. Nebyl by to ovšem Steele, aby nezasel sémě zloby, které postupně vyroste v košatý strom nevraživosti a rivality na život a na smrt. Díky dozvukům studené války (v době vzniku románu) je za rušivý element zvolen zástupce Veliké země, kterého synovci strýčka Sama pacifikují jen za cenu lidských životů. Ale dost o ději.
Z předchozích řádků se může zdát, že se jedná o klasiku v rambovském stylu, Steele však není prostoduchý jednobarevný Yankee, který nebere nikoho, kdo nežije na území pokrytém hvězdami a pruhy. Jeho ironie se projeví i v poměrně překvapivé pointě, jaká se u románů běžně nevídá. Když člověk přehlédne určité nesrovnalosti mezi Steelovou blízkou budoucností podle roku 1992 a mezi výhledy z roku 1998, čeká ho napínavý příběh protkaný zajímavými nápady, moderní technikou, statečnými i zbabělými lidmi a tajuplnými mimozemšťany.
Allen Steele: Labyrinth of Night. Obálka: Bob Eggleton. Ace, New York, 1992, 340 str., brož., $5.99.
Jiří T. Pelech pro Putnu č. 11