IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

KRYSA V PEKLE

Stainless Steel Rat Stainless Steel Rat Goes to Hell Tak Jim di Griz se nám vypravil do Pekla. A to doslova, protože tak se jmenuje planeta, kam jeden šílený vědec posílá nepohodlné osoby, které mají posloužit jako potrava pro jedno z jeho já.

I když už není Nerezová krysa nejmladší, stále ještě má co říct v otázce boje se zločinci usilujícími o nadvládu nad světem. A tam, kde Jimovi síly nestačí, vypomůžou mu spolehlivě další příslušníci jeho rodiny. Čímž mimochodem naznačuji, že Harry Harrison pro tuto chvíli skoncoval s psaním předkračování Jimových příběhů a pro změnu sepsal zase jedno pokračování.

Jak už to tak ve světě budoucnosti chodí, najde se dost lidí, kteří nemají do čeho píchnout. Pokud jsou navíc pohádkově bohatí -- jako třeba Jim a jeho rodina -- můžou se nechat zlákat ke členství v nějaké té sektičce. Tím samozřejmě pomohou nejen své hříšné duši, ale i měšci záludného vynálezce, který za takto získané peníze financuje zkázu světa. K té samozřejmě nesmí dojít, a zde se Jimovi a spol. otvírají vrata k dalšímu dobrodružství. Boj za světový klid je totiž jeho parketou.

Jak už je v Harrisonových akčních oddechovkách běžné, dostane se (pravděpodobně mladistvému, pro kterého je tento typ příběhů určen) čtenáři před zraky příběh okořeněný nebezpečím, cestováním a vilnými lepými děvami. Kdo čeká víc než oddech, ať zkusí v knihovně zalovit po něčem jiném.

Harry Harrison: Stainless Steel Rat Goes to Hell. Obálka: Walter Velez. Tor, New York, 1997, 253 str., brož, $5,99.

Jiří T. Pelech pro Putnu č. 7