IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

NESMRTELNÍ

Immortals

Tematicky zaměřené antologie mohou být celkem zajímavé. Čtenář má možnost na jednom místě porovnat přístup jednotlivých autorů k dané tematice a udělat si tak vlastně obrázek o tvorbě toho kterého autora. V tom je tato sbírka na poli nesmrtelnosti přínosem. Z ryze pragmatického hlediska je asi pro srovnání lepší, když jsou jednotlivé příspěvky napsány zhruba ve stejné době. V tomto ohledu sbírka Immortals zaostává. Povídky v ní uveřejněné byly totiž napsány v rozmezí celých 40 let. Ale co se dá dělat. Sestavovatelé zřejmě bažili po slavných autorech, kteří se možná danému tématu už delší dobu nevěnují. Potom asi nikoho neudiví, že sebrané povídky už byly předtím otištěny, a proto je možno Immortals doporučit fanouškům nesmrtelnosti a dlouhověkosti, kteří zde naleznou mimo jiné i stručný přehled literatury sci-fi zabývající se danou problematikou.

The Dying Man Damona Knighta nás zavádí do světa, ve kterém jsou všichni nedospělí. Nesmrtelnosti je totiž možno dosáhnout pouze za cenu nedospění. Autor nás seznamuje s hrdinou, který náhle začal dospívat, a tím i stárnout. Celý děj je vnímán z pohledu příslušnice zlaté mládeže, která s umírajícím mužem chvíli žila. Autorovi se daří mu přiblížit nám její myšlenky i názory a jejím prostřednictvím i svět, ve kterém se odehrává děj.

Death Do Us Part Roberta Silverberga je na můj vkus příliš rozvláčná na to, jak málo se toho v ní děje. Zkrácení na třetinu by jak povídce, tak čtenářům určitě prospělo. Zde je nesmrtelnost řešena sadou lékařských zákroků, které dokážou průběžně regenerovat opotřebované části těla. Ve výjimečných případech ovšem technologický postup selhává. A my -- spolu s autorem -- nebudeme chybět u jednoho takového případu.

The Worm That Flies Briana W. Aldisse zašel ze všech autorů v této sbírce nejdál. Až na konec světa, kterého se dožijí nesmrtelní lidé. Zajímavě artefaktně napsaný příběh z cizího světa, kde lidé se mění ve stromy a stromy v lidi, a kterým putuje hrdina za svým posláním -- sbírat kamínky.

Child of All Ages P. J. Plaguera je dívenka pocházející z antického Řecka, kterou její otec -- kouzelník začaroval tak, že přestala stárnout zhruba ve 13 letech. Jak se tak protlouká světem a časem, musí stále měnit místa, aby ji náhodou neodhalil někdo nepovolaný. Povídka je sympatická i tím, že hrdinka není žádný všudybyl, který by se nachomýtl ke všem významným událostem minulých dob.

The Grotto of the Dancing Deer Clifforda D. Simaka přivádí na scénu neandrtálce, který přežil mnoho tisíc let, aniž by věděl, jak k tomuto daru přišel. Protože se cítí osamělý, nastraží soustavu vějiček americkému archeologovi, který se s ním samozřejmě skamarádí. A tak si žijí spokojeně, dokud americký kamarád neumře.

Learning to be Me Grega Egana jde na věc přes techniku. Úroveň transplantací došla tak daleko, že je možno průběžně obnovovat ty tělesné součásti, které už dosloužily. Až na jedinou. Ano, správně už tušíte, že mozek se transplantuje pořád velmi těžko. Egan to vyřešil technickou kličkou. Krátce po narození je totiž do člověka vpraven počítač s velkou kapacitou paměti, který je vybaven umělou inteligencí. To mu umožňuje, aby se několik desítek let koexistence se svým biologickým kolegou učil od mozku vzorce chování svého člověka. Svěřit svou duši stroji je ovšem pěkně tvrdý oříšek. A my ho rozlouskáváme spolu s hlavním hrdinou, který si není jist, jestli i po odejmutí biologického mozku bude mít vlastní vědomí. Podle mého nejlepší povídka této sbírky.

The Secret Jacka Vance není o dlouhověkých ani nesmrtelných z biologického hlediska. Popisuje totiž ostrov, na kterém žijí pouze mladí lidé. Ti, kdo překročí určitou věkovou hranici, začnou pociťovat nutkání, aby odpluli kamsi na západ. Tam se ovšem nenachází žádná zaslíbená země, ale jakýsi ostrov -- starobinec, ze kterého už ale není cesty zpět.

Mortimer Gray's History of Death už vyšla česky v Ikarii, takže by bylo nošením dříví do lesa, kdybych se tady o ní jakkoli rozepisoval.

antologie: Immortals (sest. J. Dann & G. Dozois). Obálka: Jean-Francois Podevin. Ace, New York, 1998, 255 str., $5.99.

Jiří T. Pelech pro Putnu č. 8