IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

AMERICKÝ CIZINEC

All-American Alien Boy

Allena Steela znají čeští čtenáři díky Ikarii, Ivanovi Adamovičovi a mně. To my tři jsme se zasloužili o vydání autorovy novely Smrt Kapitána Future, která byla v roce 1996 oceněna Hugem. A díky mně se nyní můžete nejen stručně seznámit s prozatím poslední autorovou sbírkou povídek, ale zároveň si přečíst jednu z nich (pokud jste tak již neučinili), protože je to výše uvedená Doblinova přednáška. Ale konec sebechvály a hurá do díla.

Allen Steele je označován za nejlepšího autora hard SF poslední doby a něco pravdy na tom bude. V 11 povídkách publikovaných v letech 1993--1996 časopisecky nebo ve specializovaných antologiích zůstává sice autor i se svými hrdiny na Zemi, prostředí řádné SF však získává posunem do různě vzdálené budoucnosti. Jelikož si A. S. uvědomuje, že pouhé shrnutí publikovaných povídek do jedné sbírky by nemuselo někomu stačit, dopsal společnou předmluvu a před každou povídkou navíc seznamuje čtenáře se svými pohnutkami nebo s okolnostmi provázejícími vznik toho kterého příspěvku.

Ztracená v obchodním domě je lehce psychologicky laděné zamyšlení nad smyslem života mladých lidí, kterým nechybí nic jiného než trocha zájmu ze strany rodičů. Dívka ztracená ve virtuální realitě nakonec neví, co je jen zdání a co skutečnost.

Poslení štace Mudzilly si bere na paškál japonskou zálibu v robotech a americký způsob podnikání, který dokáže vydělávat v podstatě na všem. Tento příspěvek je napsán formou kombinace rozhovorů, televizních scénářů a autorova vyprávění. Čtenář se postupně dozvídá historii jednoho bojového robota, který byl příliš velký na to, aby se k hodil k něčemu jinému než ke klasické americké show.

Lov Kválíka je humornou sondou do života lidí, kteří stojí na pokraji katastrofy světa. V tuto chvíli, kdy padají zábrany a přestávají platit zákony, se sejde skupina autorů při honu na jednoho svérázného kritika. Autor se v předmluvě sám vyznává, že je to jeho vyrovnání se s rádobyodbornými literárními recenzenty.

Lupiči v oblacích jsou zasazeni do historických reálií přelomu století, kdy došlo k prvnímu přepadení vzdušného plavidla. Záporní hrdinové zde překonávají poměrně chabá bezpečnostní opatření technickou a logistickou vynalézavostí.

Kňouralovo blues představuje policejní tým v akci při dopadení překupníka drog. Rameno zákona zde využívá dálkově ovládaných minirobotů v podobě pavouků, které mají za úkol zaznamenat pádné důkazy.

Navštivte Skalní město nás seznamuje se šťastným majitelem americké kosmické lodě, kterého štěstí pomalu opouští. Autor se zde zamýšlí nad myšlenkou, co by se mohlo stát, kdyby někomu na poli nouzově přistála kosmická loď.

2.437 krát UFO nad New Hampshire nás zavádí do městečka, kam se sjíždějí lidé obávající se únosu mimozemšťany. Většina obyvatel již údajně měla s návštěvníky z jiných světů své zkušenosti, a proto se nechává dobrovolně monitorovat na každém kroku a dobrovolně setrvává v bezpečnostním okruhu, střeženém odborníky. Za celou dobu se samozřejmě žádné UFO neobjeví, to je ale celkem logické, když jsou tam na ně tak důkladně připraveni. Autor zde využívá formu zpravodajství nezaujatého novináře, který do městečka pracovně zavítá.

Mořský slimák Jonathana Livingstona je tak obrovský, že to až bere dech. Setkávají se s ním geologové pracující v atlantických podmořských dolech. Toto záhadné stvoření se znenadání vynoří z hlubin, aby po čase zase zmizelo neznámo kam. Něco nám tu po sobě ovšem zanechalo. A. S. představuje tohoto tvora jako zcela neškodného. Působí problémy vlastně jen svou velikostí, protože se před ním musí klidit všechno z cesty. Jinak ovšem lidi úmyslně neohrožuje.

Doblinovu přednášku můžete posoudit sami o pár stránek dříve, takže se zde o ní dále rozepisovat nebudu. Spolu s Kválíkem je považuji za nejlepší z této sbírky.

Dopis ze St. Louis nás zavádí k řece Mississippi do doby přistání Wellsových nepřátelských mimozemšťanů. Příběh nám vypráví mladý novinář, který se stal přímým účastníkem výsadku Marťanů u St. Louis. Jednou z vedlejších postav je Joseph Pulitzer, po němž je dnes pojmenováno nejvyšší novinářské ocenění.

Dobrá krysa nás zavádí do doby, kdy si ochránci fauny vymohli zákaz pokusů na zvířatech. A tak nezbývá nic jiného, než přejít k testování výhradně na lidech. Hlavní hrdina povídky si díky předběžnému prodeji součástek svého těla a práci v roli pokusné krysy dokáže užívat života téměř bez námahy. Použitý styl vyprávění téměř negramotným člověkem, jenž postupně nabírá rozum, mi trochu připomínal Růži pro Algernon.

Sbírka je zajímavá i tím, že nám dokáže současně představit jak Ameriku budoucnosti, tak její současné reálie. I když většina příběhů není postavena na pointě, autor je dokáže udržet na vysoké úrovni a zpříjemnit tak čtenáři chvíle nad touto knihou. Podle těchto povídek soudě je Allen Steele pečlivý profesionál, který umí vystavět věrohodný a na zemi stojící děj, který zároveň může čtenáře obohatit o něco nového.

Hodnocení: ****

Allen Steele: All-American Alien Boy. Obálka: Bob Eggleton. Ace Books, New York, 1996. Brož., 267 stran, $5.99.

Jiří T. Pelech pro Putnu č. 1