IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

JDI PRYČ

Obálka Pochvalné soudy zaznívající ze všech stran vytvořily v mé hlavě živou představu, že první díl série Vlčí věk z pera Jaroslava Mosteckého je konečně příběh, kterým se český autor staví na roveň světové vyšší střední třídy.

Po přečtení musím konstatovat, že se mé představy poněkud smrskly. A nevím nevím, jestli ještě budu shánět další díly...

Příběh je celkem klasický - mladý kralevic je svědkem porážky svého otce a nezbývá mu než prchat. Kdesi ve tmě tunelu beznaděje mu však poblikává lampička v podobě podmínky nově nastoleného vládce. Pokud sežene hlavu nějakého krále a přinese ji zpět, přemožitel jeho otce mu šlechetně přenechá svůj pracně nabytý trůn. Chacha cha, už ho vidím. Ale co - zázraky se dějí, a tak mladý princ sestaví posádku jedné dračí lodi a vyplouvá vstříc prvním opravdovým dobrodružstvím.

Co se týče zpracování, dopouští se autor (nebo snad horlivý korektor) několika dost podstatných chyb. První z nich je rohatost přileb. Ač J. M. na mnoha místech zdůrazňuje, že Dánové žádné rohy na přilbách neměli, v jednu chvíli na to zapomene. Další problém představuje souboj s pravopisem. Nadprůměrný počet chyb je opravdu neomluvitelný. Autorova nejistota v přechodnících by si snad zasloužila, aby tento vymírající (a opět ožívající) oříšek naší mateřštiny raději nepoužíval. Ani shoda podmětu s přísudkem není zrovna nejshodnější. Ale dost hnidopišství.

Přes to všechno nepovažuji autora za beznadějného a zatratitelného na smetiště dějin. Věřím, že pod pečlivějším redaktorským vedením by se mohl vypracovat na dobrého vypravěče. Pochybuji ovšem, že k tomu dojde pod křídly nakladatelství Saga, které se kvalitou naší mateřštiny příliš netrápí.

Hodnocení: ***

Jeremy Shackleton - Jdi a přines hlavu krále, autor Jaroslav Mostecký, vyd.Saga, Šternberk 1995, obálka Jan Stratil, 1. vydání, brož., 250 s., 89 Kč.

-jtp- pro Trosky 4/1996