IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

STŘEDOŠKOLÁK VE VESMÍRU

Představte si, že se jen tak piánko procházíte po louce ve starém skafandru, brumláte si cosi do vysílačky, a náhle, kde se vzala, tu se vzala, prisviští mimozemská loď a jste ve vesmíru.

S takovou zápletkou by se dnes už asi neodvážil přijít ani parconský novic, kupodivu u Roberta A. Heinleina v románu Vezmi si skafandr a běž to ani moc nevadí. Bude to jednak tím, že je u copyrightu uveden rok 1958, jednak Heinlein umí i takovouhle, s odpuštěním, literární dětinskost, zabalit do poutavého příběhu, takže ji učiní stravitelnou.

Středoškolák Kip Russel touží vyhrát cestu na Měsíc v soutěži o nejlepší mýdlový slogan. Udělá pro to vše, leč vyhraje jen starý skafandr. Je to však chlapec šikovný, a tak ho dá do pořádku, přičemž pan autor využije této příležitosti, aby čtenáře trochu poučil o vakuu v kosmu i užívání skafandru vůbec. Už tohle naznačuje, že příběh je určen spíše dětskému čtenáři - podobných didaktických pasáží v duchu Vernova odkazu se dá v textu najít ještě několik. Bohužel, buď chybou autora nebo překladatele, se právě do nich vloudily pěkné nesmysly. Na straně 34 si Kip napumpuje skafandr na 1378 (!) atmosfér, je uvnitř a nic mu to nedělá, na straně 114 pak zase dospívá k závěru, že litr vody má objem kubické stopy a váží asi šedesát liber...

Ale o klasicích jen dobře, že.

Ukáže se, že Kipa unesli jacísi fujtajbloidi, vesmírni piráti, kteří už mají v zajetí malou dívku. Od ní si vysloužili označení Červi. Chlapec a dívka se pak pokoušejí uprchnout z jejich měsíční základny, což se jim nepovede a končí na další emzácké zakladně na Plutu, možná jako budoucí potrava. Jelikož ale dívka kamarádí s jinou mimozemskou bytostí, jíž říká Velká Matka, která je také v područí Červů, vše dobře dopadne. Dvojice lidí se za pomoci bytostí příbuzných Velké Matce ocitne v hlubinách vesmíru v cizí galaxii a má tu čest před mimozemšťany obhájit právo lidstva na existenci. Jak jinak - emzáci měli původně obavy, že by je barbaři ze Země mohli někdy v budoucnu ohrozit.

Byť působí obsah knihy místy trochu naivně, kupodivu to vůbec nevadí, knížka se dá hltat, protože Heinlein stvořil především čtivý lidský příběh s mistrovstvím sobě vlastním a jeho hrdinové jsou lidé z masa a kostí, obyčejní, živí a docela civilní. Takže se jim dá odpustit i to, že se dokáží vypořádat s úplně každým problémem.

hodnocení: ***1/2

Robert A. Heinlein - Vezmi si skafandr a běž, vydalo nakl. Classic AND, Praha 1997, přeložil Robert Pilch, obálka J. P. Krásný, 237 stran, 119 Kč.

Ivan Mls pro Ikarii 7/1997