IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

PARALELNÍ SVĚTY 92

Tato antologie science fiction obsahuje 10 povídek, vesměs dobré kvality. K nejlepším z nich patří Babylon II (Dave Knight) o tom, jaké následky by mohlo mít v současné civilizaci zmatení jazyků, způsobené tentokrát neopatrností mimozemšťana. Příběhem o dramatickém až horrorovém střetnutí s mimozemskou formou života, která se dostane na Zemi, je Vesmírný krystal (P. J. Roberts).

Obchodní cestující (Robert Silverberg) je s humorným nadhledem napsaná povídka o tom, jaké metody práce může používat obchodní cestující - robot a co se ještě může přiučit od člověka. Zajímavým příběhem je Krvácející muž (Craig Strete). Případ Rautevaarová (Philip K. Dick) je povídka o tom, jak mozek mrtvé ženy, uměle udržovaný při svých funkcích, posloužil při pohledu do posmrtného života. Hledač ztracených hvězd (Larry Niven) je povídka o setkání s pozůstatky vyspělé technologie na Marsu a o černých dírách. Další povídky - Sto roků v šachtě žil (Robert Coulson), Číslo 13 (Stephen Robert), V zrcadle Země (Ian Watson) a Agent (Malcolm Cowen) představují různé náměty někdy v lepším, někdy v slabším provedení.

Paralelní světy 92 (antologie science fiction), vybral a sestavil L. Peška, Slaný, SLAN 1992, obálka T. Rotrekl, 1. vydání, 103 str.

Zdeněk Töpfer pro Trosky 4/1993