IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

HVĚZDNÉ SMETÍ

Nakladatelství Vera nám za poněkud vyšší cenu nabízí sbírku původních českých (a jedné slovenské, přeložené do češtiny) povídek žánru sci-fi.

Po delším čase se tak čtenáři může dostat do rukou průřez tvorbou všech autorů, kteří se poslední dobou vyskytovali a tvořili na našem území. I když část příspěvků už vyšla jindy a jinde, není jich zase tolik, aby mě to odradilo od koupě.

Úvodní povídka Ludmily Freiové dává tušit, že na čtenáře čeká opravdu příjemné počteníčko, jí nasazená laťka je bohužel pro všechny ostatní nepřekonatelná, a tak chutný bonbónek v úvodu musí přebít nakyslou chuť odstátého mléka, které nás čeká na dalších stránkách. Poselství orchidejí je opravdu povedený příběh, kde se ladně snoubí nápad s formou i zpracováním. Prostě – opravdový vrchol celé sbírky.

Jelikož se další vrchol neobjevil, nebudu se dále rozepisovat o jednotlivých příspěvcích. Pokud vezmeme tuto sbírku jako mapu české povídkové SF, pak nezbývá než konstatovat, že naše země nemá v současné době autora, který by dokázal psát jednu pecku za druhou. Najde-li se nějaká dobrá věc, je zpravidla jedinou dobrou věcí toho kterého autora na několik let.

Na adresu nakladatele nezbývá než poztěžovat si na přemrštěnou cenu a ledabylou vazbu, což se jistě výrazně projeví na (ne)prodejnosti tohoto jinak zajímavého projektu. A poslední rýpnutí – uvozovky opravdu vypadají jinak, než značka pro palce (délková míra).

Hodnocení: ** (Poselství orchidejí: ****1/2)

Hvězdný prach - antologie, vydalo nakl. Vera, Praha 1996, obálka Miloš Kurovský, 1. vydání, váz., 257 stran, 149,- Kč.

- jtp - pro Trosky 4/1996