Titulní Oko netvora temnot Juraje Červenáka celou sbírku otvírá a zároveň také nastiňuje úroveň celé sbírky. Příběh, který je napsán sám pro sebe, a který má zcela podivný konec, je v podstatě o ničem. Ani autorovy vypravěčské zkušenosti nedosáhly svého zenitu, doufejme, že se ještě vypracuje.
Socha na kopci Libora Valenty navozuje atmosféru klasického béčkového videa, kdy někdo s někým o něco bojuje a nakonec se ukáže, že ten nejslabší je v podstatě nejpráskanější a po zásluze vyhraje.
Pán plavé smrti Jaroslava Mosteckého je zajímavý lehkým nádechem erotiky, která nepůsobí křečovitě a bez problémů zapadá do děje. O příběhu samotném snad jen tolik, že staví na překvapivé pointě, která snad může někoho urazit, a která je opravdu celkem překvapivá. Autor je ze všech svých kolegů z této knihy asi nejvypsanější, a tak i jeho příběh je asi nejlepší věcí tohoto sborníku.
Krev a sůl Martina Drahovzala si bere na paškál české prostonárodní pohádky a pověsti, které s chlapáckou drsností přetavuje do světa klasické fantasy. Za pokus to stálo.
Stopou velkého Tora Jaroslava Lupečky by se klidně mohlo jmenovat Po stopách beznohého, protože tak by se asi dal nejlépe charakterizovat. I když je tato povídka ve sbírce nejdelší, nezanechala v mé chatrné paměti výraznější stopy. Snad jen to, že jde opět o klasický příběh, který by mohl zachycovat jednu herní epizodu družiny řítící se některou z her na hrdiny.
Sousto pro Lygenora Zdeňka Šámala pojednává o soustu pro Lygenora. Kdo je tím soustem a kdo je Lygenor je podle mě celkem jedno, protože Lygenor samozřejmě stejně ostrouhá. Nicméně – příběh samotný je napsaný celkem zručně, takže se dá číst bez újmy na zdraví a může sloužit jako příjemné rozptýlení na cestách či v čekárnách.
Poněkud mě zaráží, že nakladatel zatajuje autory překladů ze slovenštiny (nebo že by bratři Slováci psali rovnou česky?). Rád bych je – překladatele – totiž upozornil na to, že ne všechna slova, která znějí podobně, znamenají to samé v češtině i ve slovenštině.
Podtrženo a sečteno – je dobře, že Saga vydává původní českou a slovenslou tvorbu. Mohlo by být lépe, kdyby Saga věnovala větší péči redaktorské práci.
Hodnocení: **
Oko netvora temnot - antologie, vydalo nakl. Saga, Šternberk 1996, obálka Petr Kaňák, 1. vydání, brož., 237 stran, 89 Kč.
- jtp - pro Trosky 4/1996