IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

PROČ RAMAX?

Editorial pro chystaný časopis.

V hloubi vesmíru, uprostřed Galaxie, se nachází děsivá hvězda spektrální třídy X. Je to gigantický zářič, vzniklý kombinací klasické hvězdy a bílé díry. Vyvrhuje nepředstavitelná kvanta tvrdé energie, jež hubí vše živé v okruhu jednoho parseku, takže planety, které krouží v jeho deformovaném gravitačním poli, jsou jen rozžhavené kamenné koule. Chce-li se kosmický koráb nějakého šílence přesto přiblížit, musí se ukrývat ve stínu za planetami a postupovat jako voják při zteči -- skákat od jedné planety k druhé, a sebemenší chybička znamená jediné -- okamžitý zánik.

Nevím, jestli ve skutečnosti by mohlo takové monstrum existovat, avšak já je potřeboval. Potřeboval jsem je pro svou novelu o kosmické Loděnici, a tak mi nezbývalo nic jiného, než si tuto třídu hvězd, radiačních maxim, vymyslet. Nu a zkratka jejich názvu -- RaMax -- pak dala název celé novele.

Je tomu pět let, co Karel Soukup, editor tohoto časopisu, pro mou knížku navrhoval obálku. Již tehdy se mu název velmi líbil, a proto mě požádal o svolení jej nyní použít. Pochopitelně je dostal. Proč další SF periodikum, řeknete si možná, když na trhu je jich dost. Jenže ta stávající, ve snaze zaplnit čtyřicetileté vakuum, se jaksi sama propadla do času. Povídky a informace, jež přinášejí, jsou obvykle i v těch nejčerstvějších případech nějaký ten rok staré.

A PROTO R A M A X.

Proto přichází Ramax -- jako mohutný zdroj těch nejčerstvějších informací. Jako jeho fyzikální vzor bude i on na svých stránkách vyzařovat ty nejtvrdší zprávy ze světa sci-fi, bude pro vás pramenem, z něhož se dovíte, co se čte ve světě teď, a ne co se četlo před pěti léty. Jako stroje v mé románové Loděnici bude i tento Ramax pohánět kola vaší zvědavosti těmi nejčerstvějšími informacemi ze zákulisí sci-fi, bude přinášet recenze a světové žebříčky nejčtenějších knížek a zajistí, že budete skutečně up date.

A přitom přiblížit se k tomuto Ramaxu nebude tak nebezpečné jako cesta k jeho hrozivému jmenovci, a jestli bude něco hubit, tak nudu. Věřme, že i vás trvale uchvátí do své mohutné, byť turbulentní gravitace časopisu off line.

František Novotný (vyjímečně místo vydavatele)