IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

NÁSLEDOVNÍCI GUSTÁVA REUSSA

Další z tradičních ročenek soutěže v kategorii původní slovenské povídky se mi dostala do ruky zásluhou doživotního prezidenta české větve čs fandomu, za což mu tímto děkuji.

I letos každou z uvedených povídek provází krátké hodnocení každého z porotoců a beletrii doplňuje faktografie. V tomto ročníku je mapována slovenská poválečná fantastika, uváděn životopis G. Reusse a zpracována statistika všech dosavadních ročníků CGR. A samozřejmě nechybí ani vyhlášení ročníku dalšího.

Nyní k povídkám samým. Jelikož jich je poměrně dost a jelikož jsem příliš líný, nehodlám se rozepisovat o všech. Navíc – recenze provázející příspěvky vám mohou také něco napovědět.

Většina příběhů se zabývá již mnohokrát použitými tématy a náměty, liší se v podstatě jen úrovní zpracování a úhlem pohledu. Jediným autorem, jehož práce vyčnívají z klubka stokrát omletých příběhů, je podle mě Jozef Girovský (jedna z jeho prací vyšla i v Troskách), který dokáže vytěžit něco nového, dokáže nabídnout něco navíc. Obě jeho povídky tvoří vrchol této sbírky a je jen škoda, že porota měla jiný názor a na první místo posadila někoho jiného.

Při čtení tohoto sborníku mě také napadlo, jak daleko hodlá Slovenský syundikát autorov fantastiky jít v pomoci nadějným autorům. Jestli zůstane jen u soutěže a pravidelného sborníku nebo jestli také hodlá pomáhat talentům, které se díky soutěži objeví. Pokud zůstanou jen u sborníku, zůstavají podle mého pouze v půli cesty. Myslím, že už se najdou autoři, kteří mají na vlastní sbírku nebo román. Jde jen o to, pomoct jim prosadit se. A řekl bych, že bez pomoci není možno v součastnosti na Slovensku vydat původní knihu. Škoda.

Na závěr si ještě musím postěžovat, že statistická část obsahuje podstatnou a ve všech směrech neomluvitelnou chybu. Adresa mého bydliště je zkomolena – místo o Řepovu se statistiky zmiňují o Repovu. Že by následek slavného jazykového zákona?

Hodnocení: ***

Krutohlav - antologie, vydalo nakl. Nova 17, Bratislava. 1996, obálka Milan Dubnický, 1. vydání, brož., 178 stran.

- jtp - pro Trosky 4/1996