IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

FROSTŮV TEMNÝ SESTUP

Ten román by byl vynikajícím filmem. Dalo by se také čekat něco jiného od člověka, jehož hlavní profesí je produkce filmů a mimo jiné také spoluautorství seriálu Twin Peaks? Román 6 mesiášů, volně navazující na před dvěma lety vydaný Seznam 7, je však filmové struktuře věrný mimořádně, což přináší své klady i zápory. Pro srovnání se nabízejí například některé snímky Cliva Barkera, zejména Vládce kouzel.

Pětatřicetiletý Arthur Conan Doyle si odjíždí do Ameriky odpočinout od únavné slávy, kterou mu přinesly příběhy o Sherlocku Holmesovi. Místo poklidného literárního turné se však připlete do cesty šesti poutníkům, představitelům různých světových náboženství, kteří putují k jistému místu v Texasu, aby uposlechli vracejícího se snu a možná zachránili svět. Na odlehlém místě v poušti vzniká místo zla, sídlí zde člověk nadaný dostatečnou mocí k oživení padlého archanděla - Lucifera. Každý z šesti poutníků musí přiložit svou jedinečnou schopnost ke společnému dílu a pamětníci Sedmi statečných mohou tušit, že úkol nebude lehký a smrt si bude vybírat na obou stranách.

Román plyne vpřed hladce - snad až příliš. Podobně jako mnoho novějších filmů je zajímavější v první části, kdy ještě tajemství není úplně odhalené a je čas pohrát si s některými postavami, s nápady a s jemným humorem. Závěr je snad až příliš melodramatický a - snadný. To je ale asi vše, co můžeme příci proti tomuto dílu. Je vrcholným produktem inteligentní oddechové četby, prakticky bez hluchého místa, stojící jen o stupínek níž pod Powersovými Branami Anubisovými v onom v poslední době tak přitažlivém subžánru "fantastické 19. století". Nepřeháním když řeknu, že už několik let mne žádný román tak nenutil přečíst knihu takříkajíc na jeden zátah. Pokud mohu bez srovnání s originálem posoudit, i překlad se jeví jako zdařilý a pečlivý.

hodnocení: ****

Mark Frost: 6 mesiášů. Přel. Jiří Rambousek. Brno, Jota 1997. 480 s.

Ivan Adamovič