IKARIE.net3...2...1...Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

NEFFINITIVNĚ NEFFLEPŠÍ

Obálka Tak nám ten starej páprda vyfrézoval zuby, rozstříhal jazyk na plátky, ústa vypláchl kyselinou dusičnou a do krku narval granát s vytrženou pojistkou. Hurá!

Stačíme jen zařvat: je to to nejlepší český, co se u nás za ty dva a půl roku, kdy jsme do sebe soukali jen smrkance splňující malomocnou normu ´Nic moc, ale naše´, vyběhlo z tý jímky, který se říká grafomanská obec.

Jsou pryč. Z umranskýho světa v podzemí konečně vyletělo Milenium 2 a osprchovalo nás vějířem akce, krve a masa, akce, perfektního popisu, akce, charakteristiky postav, akce, zvratů a především - akce.

Nebrečte, že vám Bůh vhodil do náruče odražeče Salzmanna a zabíječe Alfa Linkta. Je mu to jedno. Pořád jsme na tom líp, než s hrdinkou, která sedí u okna a hledí do dáli na modrý nebe. Salzmann a Linkt jsou totiž v pohybu. Linkt (běloch) se jako gepard vznáší v rovině duchovní energie karatedó, nabit kladnou vlnou inteligence a zápornou vlnou vražedného reflexu, Salzmann (umran) jede na hučící lavině alkoholové permanence a tělem rozráží problémy s až selským rozumem.

Ze známého světa vyjely na povrch homole odpadu umranské civilizace, nakřáply zdi a vyhodily nás z pohodlí do špíny, kde se fetuje string a lidé se v závislosti náhodné vypočítavosti mění v dropauty. To je Sarden. Architektura nihilismu, okopírovaná z měst jako je Gotham, Chiba City nebo Los Angeles po roce 2000; zafačovaná do zdí ráje přezdívaného ´zóna´ a protkaná spletí monorailové dráhy, stejně jako drogové mafie. Ze zániku se rodí dropaut - vytáhne špunt z těla, vyšplouchne proud krve a střepů tkání - čas práce. Salzmann odrazí vražedný útok dropauta a Linkt s prázdnou myslí zabije. Jenže PROČ?

Může za to Válka, která vyřvává z každého poutače a které se každý směje? Může za to string? Můžou za to dlouhé prsty, které zrušily Skupinu zabíječů? A co znamenají kopule OVUT, umranského technologického odpadu, vyhřezávající z podzemí žaboksichtí civilizace? Co s tím má společného Světová antiteroristická? A co ...?

Radím Vám, poskládejte si s nefftorem tohle puzzle. Brilantní próza. Sice se ta ruka, která ji vede, chvílemi zadýchává, jenže když jde do tuhého, ždímá ze sebe nadstandardní výkony, fázuje věty s nadupaností vicemistra čtyřrozměrného go, slova se v žonglérských prstech mění v dynamickou čerň, skapávají na papír, kde v dávkách genetického inženýra, reagují na substanci, která nemá mezeru.

"Ušla dva kroky. Po pravé ruce měla dveřní otvor s vylomenými zárubněmi. Trosky se válely na zemi, roztříštěné, jako by se dveřmi provalil nosorožec. Vstoupila do místnosti. Do špíny na okně někdo na vnější stranu napsal prstem VĚČNOST a pak okno zavřel. Pršelo, déšť přičinlivě smýval špínu, proti věčnosti nezmohl nic."

Necejtíte otcovskou ruku, která vyboxovala z nadaných lidí, jako JWP, jejich díla?

Z obálky na nás čumí další zhoufadilá zhoufalost. Je mi jasné, že to porodil člověk, který si nechal amputovat pravou ruku, našroubovat na ni stříkací pistoli a s přívodem vzduchu rovnou z plic teď stříká na všechno, co od něj není dál, jak dvacet metrů. Všem se nám musí rozsvítit maják, když zjistíme, ža má nadpoloviční většinu ve správní radě Barev a Laků.

Zevnitř na nás pro změnu vybafují černý broučci, tady tlustí, zde tencí, támhle by sakra neměli být a tady zase jo. Čekám, kdy si Valdo Šarý při tom zalamování konečně zlomí i svý ruce. (Random kódových značení: 81 3/4, 117 3/4, ...)

Konec.

VÁLKA ČEKÁ CELOU ZEMI, ALE BOJOVAT SE BUDE ZDE.
Vstupte do Sardenu.
MĚSTO ŽIVOTNÍ PŘÍLEŽITOSTI.
Uchopte svůj karbonitový krunýř.
MAMINKO, PROČ JSME TU, V ZÓNĚ JE PŘECE LÉPE.
Dropaut jde po vás!
Teď!

Ondřej Neff - Milénium 2 - Země bojující, vyd. nakl. GOLEM ríša 1994, obálka Martin Zhouf, 205 stran, náklad (5000 ks?), cena 49,- Kč paperback; 63,- Kč hardback.

David Horák RM