IKARIE.net3...2...1Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

1999/35 A máme tu konec prázdnin

Tak to nějak tak jaksi vypadá, že s četností vydávání tohoto stále ještě periodika jsme tak trochu na štíru. Ale jak říkáme my redaktoři: "Nemusí pršet, stačí když kape." Takže prozatím zůstaňme u měsíční periodicity a vyčkejme, jak se nám to celé vyvine.

Možná jste si všimli, že zásobárna Cinemascope postupně vysychala, až dospěla do současného hibernačního stádia. kdo by si taky nevšiml. Ale -- už poněkolikáté -- by se mělo vbrzku vyčasit. Své recenze totiž slíbil nejen vytrvalý Štěpán Kopřiva, ale něco k dobru hodlá přihodit i Jiří Pavlovský. Poté, co opustili stránky naší papírové sestry, už se se čtenáři Ikarie příliš nesetkávají. Doufejme, že své slovo dodrží a zavalí nás spoustou nových recenzí. na nejnovější trháky, ale i tak trochu retrospektivními záběry produkce promítané v tomto roce.

To mi připomíná, že zanedlouho ozáří stříbrná plátna tuzemských kin DABOVANÝ [fuj!] první díl Hvězdných válek. Pravidelní účastnici konference sci-fi@retired.vse.cz (pokud máte zájem se přihlásit, stačí na adresu listproc@listproc.vse.cz poslat dopis, v jehož těle bude jediný řádek: subscribe sci-fi) již toto téma lehce naťukli a podle všeho to bude poněkud kontroverzní film. S propracovanými triky a detaily, ale s poněkud klopýtavým dějem a panákovitými postavami. Teď nechci lézt do zelí kolegům z filmové rubriky, takže do dalších soudů se pouštět nebudu.
To mi připomíná, že jsem se onehdá vyjádřil k jinému filmu, který už v našich biácích běží - k Matrixu. Určitě i jeho recenze se dočkáme od Štěpána (nejspíš, doufejme), v AmberZinu už ale něco vyšlo (no, něco jako oslavný článek od Hořící Ryby) a v přidruženém rámečku je právě můj stručný názor na tento film. Dvěma slovy: žádná pecka, žádný kult. Jen další z řady kousků nastříknutých přes roztřepené šablony starých dobrých fláků.

A co jinak? Máte za sebou již druhý Avalcon v jednom roce (já jsem zase nějak nejel, či co) a mohli jste zavítat i do Bratislavy na Istrocon. protože jsem se to bohužel dozvěděl až z papírové Ikarie 1. září, měl jsem již na víkend jiný program, takže jsem se obnoveného Instroconu ve dnech 3. - 5. 9. 1999 nezúčastnil. Nu co, snad někdy příště...
Pokud patříte k družnějším jednotlivcům, maně mě napadá, že před vrcholem sezony -- brněnským Draconem -- už vás čeká jen jeden klasický con -- pražský Minicon. Ještě před ním se pravda zástupci klubů vypraví do Chotěboře, kde mezi 15. a 17. 10. 1999 proběhne Podzimní porada klubů. Kdo ještě nikdy v Chotěboři nebyl, má teď jedinečnou příležitost.

Jiří T. Pelech, e-mail: pes@ikarie.cz