IKARIE.net3...2...1Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

1997/45 Návrat z prázdnin

Milí čtenáři Ikarie.net, možná jste si toho ani nevšimli, ale na tomto místě se stránky neměnily už skoro měsíc. Můžu za to samozřejmě jen a jen já, protože jsem si na tu dobu vybral oddechový čas. Původně jsem si chtěl oddechovat dva týdny, nakonec se z toho ale vyklubaly týdny tři. Nechci to nijak zamlouvat, ale myslím, že už jsem toho i tak naplácal dost, abych zbytečně zabíral místo nečemu zajímavějšímu. Shrnuto -- doufejme, že to byl letos poslední oddechový čas a na věčnou památku přidělme tomuto úvodníku pořadové číslo týdne, ve kterém opravdu vznikl.

Ústředním tématem tohoto pokračování se stanou někteří naši redaktoři, potažmo jejich další aktivity. Ano, díky Rigor mortis máme filmovou rubriku, díky nim máme i rubriku knižní, a obecněji vzato, díky nim vlastně vzniká i tahle elektronická verze nejčtenějšího českého časopisu věnujícho se SF.
A jsou to zase oni, kdo zároveň tvoří část týmu připravujícího další z pokusů o průlom do ledových vod české comicsové scény. Ale k věci.

Četli jste někdy Čtyřlístek? Jestli někdo na tuto otázku odpověděl záporně, tak je buď lhář nebo sem zabloudil náhodou z končin, kam noha rozumného člověka nikdy nevkročila ani nevkročí.

Takže když jsme si ujasnili, že Čtyřlístek všichni známe, můžeme přejít ke druhé otázce. Víte, co je to Crew? Ano, vidím to souhlasné pokyvování a les rukou hlásících se o slovo. Máte ale smůlu, milánci, do téhle rubriky nemůže přispívat každý. Pokud si chcete popovídat, přepněte se na horkou linku, kde si můžete založit i vlastní téma.

CREW 5/1997 Nuže, Crew je něco jako Čtyřlístek. Jsou tam hlavně obrázky, semtam nějaké to písmenko a občas i celá stránka textu. Co Crwi ovšem oproti čtyřlístku schází, je zábavní koutek s hádankami a křížovkou, který patřil v Čtyřlístku k tomu, po čem jsem sahal hned po zhltnutí dalšího dobrodružství Myšpulína a spol.

A proč to všechno píšu? No protože s mírným zpožděním konečně vyšlo páté číslo Crwe. Jak tak koukám na obálku, skrývají se uvnitř nejen známé figurky Lobo, Dredd a Batman, ale i český nováček, přesněji novačka -- Tanková dívka. I když je na všech reklamách zobrazována s podprsenkou vytvořenou z hlavic řízených střel, ve skutečnosti na sobě mívá normální kombinézu nebo nějaký podobně nudně normální ohoz. Tady jasně vidíme další z příkladů klamavé reklamní kampaně. Tam, kde člověk čeká exotický odvaz, dočká se jen a jen kocoviny, způsobené navíc i nám dobře známým pivem.

Ale abychom nezůstali jen u obrázků. Textová část obsahuje mimo jiné také rozhovor s tvůrci politicky-satirického seriálu Zelený Raoul, který vychází již několik let v týdeníku Reflex. Opravdu zajímavé počtení. Například pro mě bylo novinkou, že kreslíř Štěpán Mareš prošel školou krále českého comicsu Káji Saudka.

Na sám závěr se vraťmez hájemství kreslené akce na akci pořádanou co nevidět v našem hlavním městě. V sobotu 22. listopadu totiž v Národním technickém muzeu proběhne již kdovíkolikátý Minicon, který ovšem bude oproti předchozím ročníkům pouze jednodenní. Takže pokud jste dosud neměli na sobotu nic v plánu, právě jste plán získali. Kromě nějakých těch přednášek by mělo být k vidění další z představení klubu Spectra a večer snad i nějaký ten film.

Jiří T. Pelech