IKARIE.net3...2...1Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

1997/36 Ohlasy Bohemiaconu

Tak nám nedávno skončil další -- již čtvrtý -- ročník Bohemiaconu. Oproti loňskému ročníku došlo ke dvěma změnám. Tou první bylo nepořádání Parconu (který proběhl téměř o dva měsíce dříve vs Spišské Nové Vsi), tou druhou relativně nižší počet účastníků a tou třetí účast zahraničních hostů.

Kromě osvědčeného Anrzeje Sapkovského měli přijet ještě Joe Haldeman, Wolfgang Jeschke a William King. Nakonec sešlo z účasti W. Jeschkeho (který musel v podobném termínu pózovat na jakémsi knižním veletrhu) a W. Kinga (který nepřijel z neznámých důvodů). I tak ovšem mohli pořadatelé stavět podle osvědčeného schématu z prvních dvou ročníků -- tedy vše točit kolem hostů. Abych jim ovšem nekřivdil, umožnili v podstatě komukoli, kdo mohl nabídnout něco zajímavého, aby to přednesl širší veřejnosti. A příznivci stříbrného plátna se letos kromě videodávek Marka Dobeše (který mi tam m. j. slíbil dodat zářijové pokračování bedny scifoidis) a skupiny Rigor Mortis měli možnost v předpremiéře shlédnout veselý akční film "Tváří v tvář" (Face Off) režírovaný Johnem Woo a obsazený Johnem Travoltou a Nicolasem Cagem.

Nechyběly samozřejmě ani různé turnaje a soutěže ve všem možném, došlo i na reprízu vyhlášení ceny Koniáš (která byla poprvé vyhlašována na letošním Avalconu) a Soutěže o nejlepší fantasy.

Egon Čierny se snažil i coby nakladatel a pilně představoval své staré i nové ovečky z českých luhů a hájů, které se mu upsaly alespoň k jedné knize. Konkrétně šlo o Jiřího Kulhánka, Jaroslava Mosteckého, Leonarda Medka a Michala Špačka.

Co říci závěrem? Snad jen to, že i přes skeptický názor Jaroslava Olšy, Jr. na možnost pořádání Euroconu 1999 v Ústí nad Labem se rozhodl Bohemiacon kandidovat. Teď bude záležet jen na obětavosti zástupců čs fandomu, kteří cestují na letošní Eurocon do Irska. Jelikož vím prozatím jen o úšasti Šimona (Martina) Schustera z košického 451°F, bude to nejspíš on, kdo se bude bít za naše barvy na evropském kolbišti. Uvidíme, jak uspěje.

Jiří T. Pelech