IKARIE.net3...2...1Books.czBooks.netCinemascopeTechnologieTexty + cenyIkarioTKMýty

1997/32 Okurek se letos neurodilo

Jak to tak bývá, lenivý letní čas dovolených se podepisuje na snížené aktivitě snad ve všech oblastech současného života.

Letošní knižní okurková sezóna začala už koncem jara. Největší masový producent scifistického knižního trhu u nás se potácel nad propastí, což se výrazně projevilo na sníženém počtu nových knih vycházejících z jeho továrních hal. Jak to vypadá, kolos se nadechl k dalším výkonům a čas od času se od něj něco zablýskne. Uvidíme, jestli nedopadne podobně jako Magnet-Press, který potopil časopis Nemesis.
V současné době čas od času něco vyjde, ale moc bych se divil, kdyby se počty vydaných knih alespoň vyrovanly loňskému rekordu. Do konce roku zbývá ještě skoro půl roku a těsně před finišem navíc číhají Vánoce, které jsou každoročně vděčným obdobím pro odbyt knih. Uvidíme.

Jak je vidět, tak se přece jen něco děje. Možná by bylo bývalo lepší, kdyby se raději nic nedělo.

Poněkud stranou zájmu proběhlo vyhlášení nejprestižnější literární soutěže čs fandomu - Ceny Karla Čapka. Výsledky najdete (snad už tam budou) v rubrice texty a ceny. Co dodat? Z mnoha stran slýchám, že pokud chce někdo vyhrát, musí psát tak, aby se zalíbil porotě. Je to dobře nebo špatně? Je to tak na celém světě, takže se proti tomu asi nedá nic dělat. Autor, který se chce prosadit, tedy musí napsat alespoň jednu povídku podle gusta poroty. Pokud se prosadí, může doufat, že další práce už budou nazírány poněkud z jiného úhlu a že si v nich tudíž bude moct dovolit psát tak, jak je mu to nejmilejší. Pokud se takové věci budou čtenářům líbit, má vyhráno.

Jiří T. Pelech